Mount vodio Chelsea do pobjede u Leedsu, Evertonu bod spasa (VIDEO)

Nogomet 11. maj 202222:53 > 23:00 0 komentara
Action Images via Reuters/Lee Smith

Fudbaleri Chelseaja pobijedili su kao gosti ekipu Leeds Uniteda sa 3:0 u zaostaloj utakmici 33. kola Premier lige.

Poveli su gosti iz Londona već u četvrtom minutu nakon sjajne akcije i asistencije Reeca Jamesa. Efektan pogodak postigao je Mason Mount. Njegov 11. pogodak u Premier ligi. Engleski fudbaler je ujedno i najbolji strelac Chelseaja ove sezone.

U 24. minutu praktično je odlučeno pitanje pobkednika. Daniel James grubo je faulirao Matea Kovačića i sudija Anthony Taylor zasluženo mu je pokazao crveni karton. Obojica su morali van igre, Velšanin zbog neoprezne igre, hrvatski fudbaler zbog povrede.

Action Images via Reuters/Lee

I dok je Kovačića zamenio Loftus-Cheek, Leeds je već u prvom poluvremenu morao da nastavi meč sa igračem manje. i to drugu utakmicu zaredom pošto je protiv Arsenala istu sudbinu doživeo Luke Ayling.

Kako je prethodno na ovom meču žuti karton dobio Kalvin Philipps, Leeds je postao prvi klub u historiji Premier lige sa 100 ili više kartona u sezoni (97 žutih i tri crvena).

Poslije toga je bilo jasno da će Jorkširci teško izaći na kraj protiv gostiju iz Londona.

U 55. minutu Mount je upisao i asistenciju nakon što je lepo odložio loptu Christianu Pulišiću, a američki reprezentativac sa ivice šesnaesterca pogodio sam ugao gola Leedsa – 2:0.

Mountu je to bila deseta asistencija od početka šampionata i uz 11 golova postao je engleski igrač sa najboljim učinkom u Premier ligi ove sezone.

Konačan rezultat postavio je Romelu Lukaku u 83. minutu.

Chelsea se ovom pobjedom, tek drugom u posljednjih šest premierligaških mečeva, učvrstio na trećem mjestu i praktično ovjerio plasman u Ligu šampiona naredne sezone. I što je također važno, u dobrom raspoloženju dočekuje subotu i finale FA kupa protiv Liverpoola.

S druge strane, Leeds je vezao tri uzastopna poraza protiv tri izuzetno teška rivala (Manchester City 0:4, Arsenal 1:2, Chelsea 0:3) i ostao u zoni ispadanja. U narednom pretposljednjem kolu u nedjelju dočekuje tim Brightona i mora da pobijedi ako želi da ostane u borbi za opstanak. Teški dani za Jorkširce.

REUTERS/David Klein

Važan bod u borbi za goli život osvojio je Everton u gostima protiv već otpisanog Watforda (0:0), dok je Leicester kao domaćin bio ubjedljiv u drugom poluvremenu protiv najslabijeg tima na tabeli Norwicha – 3:0. Dva gola postigao je Jamie Vardy (54, 62), jedan James Maddison (70).