Muller na svoj jubilej načeo, rekorder Lewa dokusurio Vukove

Nogomet 17. dec 202122:43 0 komentara
REUTERS/Andreas Gebert

Fudbaleri Bayerna savladali su ekipu Wolfsburga sa 4:0 u premijernoj utakmici 17. kola njemačke Bundeslige.

Devetostruki uzastopni šampion Njemačke rutinski je savladao Vukove. Poveo je već u sedmom minutu. Leroy Sane je izveo prekid, u nastavku akcije šutirao je Serge Gnabry, a odbijenu loptu u mrežu je sproveo slavljenik Thomas Muller – 1:0.

Njegov peti gol u šampionatu, ali je nešto drugo važnije…

Thomasu Mulleru je ovo bila jubilarna 400. bundesligaška utakmica u dresu Bayerna.

Statističari su objavili da su od trenutka kada je Muller debitovao za Bayern u elitnom rangu njemačkog fudbala, više ligaških utakmica od njega do sada odigrali samo Leo Messi (442) i Sergio Busquets (431) za Barcelonu, pored gomana Marseillea Stiva Mandande (429).

Prvih 45 minuta završeno je minimalnim vodstvom Bayerna, a čim je krenulo drugo Bavarci su pojačali ritam i u 59. minutu već je bilo 3:0. Najprije je Thomas Muller asistirao francuskom defanzivcu Dayotu Upamecanu za prvijenac u dresu Bayerna, da bi Leroy Sane efektno sa ivice šesnaesterca matirao golmana Belgijanca Koena Castelsa. Saneov 11. gol u sezoni.

Konačan rezultat u 87. minutu postavio je Robert Lewandovski. Sjajni Poljak je tim pogotkom oborio rekord legendarnog Gerda Mullera iz 1972. godine po broju golova u kalendarskoj godini. Ukupno je postigao 43 gola, jedan više od nekadašnjeg golgetera Bayerna i SR Njemačke.

Bajern je ovom pobjedom povećao prednost na čelu tabele i na kratku zimsku pauzu ide sa trenutno devet bodova razlike u odnosu na drugoplasiranu Borussiu Dortmunt. istina, žuto-crni imaće priliku da smanje tu razliku u subotu protiv Herthe u Berlinu.

Wolfsburg je trenutno na 12. mjestu sa 20 bodova.