Na današnji dan: Pobjeda koja je Zmajevima odškrinula vrata Brazila

Nogomet 22. mar 202316:34 0 komentara
NSF BiH

Na današnji dan 2013. godine BiH je ostvarila jednu od najvažnijih pobjeda u historiji. Savladali su Grčku na Bilinom polju 3:1 i tako stigli nadomak plasmana na SP u Brazilu.

Bila je to noć Edina Džeke koji je ponovo pokazao ogroman kvalitet i sjajan golgeterski instinkt.

Tada su prepune tribine u Zenici i navijači iz svih krajeva BiH i svijeta još jednom gledali briljantnu partiju Džeke u dresu reprezentacije BiH.

Zlatna generacija Zmajeva je bila predvođena legendom našeg i svjetskog fudbala Safetom Sušićem. Na raspolaganju je Sušić imao pored Džeke, Vedada Ibiševića, Miralema Pjanića, Senada Lulića, Emira Spahića… ubjedljiv trijumf nad Grčkom je Zmajeve ostavio na prvom mjestu sa 13 bodova sa tri boda više od Grčke.

Dijamant je otvorio golijadu u 29. minuti. Nekoliko minuta kasnije Zvjezdan Misimović je promašio penal, ali na odbijenu loptu prvi stiže Ibišević i trese mrežu za 2:0. U drugom poluvremenu Džeko postiže svoj drugi gol na utakmici za veliko slavlje navijača. Grčka je preko Gekasa uspjela smanjiti rezultat u finišu meča.

Bila je to jedna od najboljih partija fudbalske reprezentacije BiH u poslijeratnoj historiji.