Naši VaN1: Džeko nastavio crni niz, proradio Prevljak

Nogomet 13. mar 202315:52 0 komentara
N1

Ostalo je još deset dana do početka kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, a Zmajeve prvi meč očekuje protiv Islanda na Bilinom polju.

Debi na klupi reprezentacije BiH imat će i novi selektor Faruk Hadžibegić, a prošle sedmice objavio je i prvi spisak.

Nije bilo mnogo promjena u odnosu na zadnji spisak Ivayla Peteva, a tu je 31-godišnji napadač Kisvarde, Jasmin Mešanović, te mladi veznjak Rome Benjamin Tahirović.

Protekle vikende igrali su se mečevi u najjačim Evropskim ligama, a ovo je učinak svih naših reprezentativaca na koje računa Hadžibegić:

GOLMANI:

Ibrahim Šehić: (Konyaspor 0:0 Giresunspor) – “Jedinica” reprezentacije Bosne i Hercegovine na gol Konye vratila se nakon teške povrede. Proužio je iskusni “Šeha” standardno dobru partiju i sačuvao mrežu netaknutom. S druge strane za Giresunspor nastupio povremeni reprezentativac Zmajeva Rijad Bajić, a i grao je do 73. minute.

Nikola Vasilj: (St. Pauli 2:1 Greuter Furth) – Nastavio je St. Pauli sa sjajnim partijama nakon nastavka šampionata u njemačkoj “Cvajti”. Upisali su i sedmu uzastopnu pobjedu, ovoga puta protiv Furtha. Nikola je pružio još jednu veoma dobru partiju i sa nekoliko veoma dobrih intervencija donio timu novu pobjedu.

Kenan Pirić: (AEK Larnaca 0:1 Apollon) –  Iznenađujući poraz za AEK na domaćem terenu, a Pirić je branio cijelu utakmicu uz dvije odlične odbrane.

ODBRANA:

Hrvoje Miličević: (AEK Larnaca 0:1 Apollon) – Baš kao i Pirić, Miličević je odigrao cijelu utakmicu za AEK u porazu od Apollona.

Amar Dedić: (LASK 0:2 RB Salzburg) – Desni bek “Bikova” igrao do 81. minute i pružio standardno dobru partiju. Vjerovatno i prvi izbog novog selektora na ovoj poziciji, a njegov tim ovom pobjedom nastavio put ka tituli prvaka. Dedić u 65. minuti zaradio žuti karton zbog prigovora.

Jusuf Gazibegović: (Sturm 3:1 Austria Vienna) – Drugi desni bek reprezentacije odigrao svih 90 minuta u pobjedi njegove ekipe u derbiju protiv bečke Austrije.

Sead Kolašinac: (Marseille 2:2 Strasbourg) – Jedini pravi lijevi bek u rosteru Zmajeva za ovaj ciklus doživio je povredu u sinoćnjem susretu protiv Strasbourga i upitan je za predstojeće mečeve. Kolašinac je igru napustio u 60. minuti.

Adnan Kovačević: (Ferencvaros 1:2 Puskas Academy) – Kovačević se nakon što je meč protiv Leverkusena odgledao s klupe vratio u početni sastav Ferencvatrosa, a njegov tim je doživio treći poraz ove sezone. Kovačević je odigrao čitav meč.

Siniša Saničanin: (Mladost 0:3 Partizan) – Saničanin nakon što je Partizan eliminisan od Sheriffa, već četvrti meč Partizana gleda sa klupe za rezervne fudbalere.

Dennis Hadžikadunić: (Mallorca 1:1 Real Sociedad) – Nastavljaju se teška vremena za našeg defanzivca. Ove zime dres Malmea, zamijenio je onim španske Mallorce, ali nakon osam mečeva još uvijek nije dobio šansu za debi. I ovaj susret je odgledao sa klupe za rezervne fudbalere.

Anel Ahmedhodžić: (Sheffield United 0:1 Luton Town) – Jedan od onih koji najviše obećavaju u našem timu i pred kojim je blistava karijera. Ahmedhodžić je standardan u svojoj ekipi, a ovoga puta doživio je poraz sa svojim Sheffieldom, a odigrao je cijeli susret. Nastavit će “Oštrice” veliku borbu kada je u pitanju ulazak u Premiership. Trenutno su drugi na tabeli sa 67 bodova, 4 više u odnosu na drugoplasirani Middlesbrough.

VEZNI RED:

Amir Hadžiahmetović: (Basaksehir 0:2 Besiktas) – Napravio je veznjak sjajan transfer ove zime i potpisao za jedan od najvećih klubova u Turskoj. Postao je standaradn, odigrao je svih 90 minuta u pobjedi svoje ekipe, a u 70. minuti je zaustavio opasan napad protivnika i zaradio žuti karton.

Benjamin Tahirović: (Roma 3:4 Sassuolo) – Momak koji će imati debi u dresu Zmajeva na predstojećim mečevima, ove sezone zadobio je povjerenje Josea Mourinha, ali je u posljednjih nekoliko utakmica u drugom planu. Tačnije, proteklih 9 mečeva nije dobio priliku za igru, a u porazu Vučice meč je odgledao sa klupe za rezervne fudbalere.

Rade Krunić: (Milan 1:1 Salernitana) – Sjajni veznjak Rossonera odigrao je cijelu utakmicu u remiju Milana protiv Salernitane na San Siru. Kunić je pružio dobru partiju te je bio među najbolje ocijenjenim igračima Milana na utakmici.

Sanjin Prcić: (Marseille 2:2 Strasbourg) – Prcić odigrao posljednjih pola sata protiv Marseillea u velikom povratku i osvajanju boda u samom finišu susreta. Kreirao nekoliko veoma dobrih prilika za svoj tim.

Gojko Cimirot: (Club Brugge 2:0 St. Liege) – Cimirot odigrao 84 minute u porazu njegove ekipe protiv Bruggea. I ove sezone standardan u Liegeu, a na 26 mečeva upisao jednu asistenciju.

Amer Gojak: (Ferencvaros 1:2 Puskas Academy) – Baš kao i Kovačević, Gojak je nastupio u porazu Ferencvarosa. Vratio se veznjak u tim nakon nezgodne povrede, a ovo mu je bio i prvi start od prve minute. Igru napustio u 66. minuti susreta.

Haris Duljević: (Hannover 1:1 Hansa Rostock) – Duljević meč odgledao sa klupe za rezervne fudbalere. Ove sezone za Hansu odigrao 15 mečeva, bez učinka.

NAPAD:

Jasmin Mešanović: (Kisvarda 0:1 Debrecen) – 31- godišnji napadač je ujedno i povratnik u redove Zmajeva. Za Kisvardu je igrao do 83. minute, a ove sezone je na 22 utakmice postigao 4 pogotka.

Miroslav Stevanović: (Servette 0:1 Luzern) – Stevanović odigrao čitav meč u porazu svoje ekipe. Ove sezone na 24 utakmice postigao 4 gola i upisao 4 asistencije.

Kenan Kodro: (Paks 2:1 MOL Fehervar): Kodro ove sezone pruža veoma dobre partije u mađarskom prvenstvu, a proteklog vikenda odigrao je čitav susret u porazu svoje ekipe. Propustio je i dvije veoma dobre prilike. Ove sezone na 22 meča postigao 9 golova.

Ermedin Demirović: (Bayern 5:3 Augsburg): Demirović je meč na Allianz Areni počao od prve minute, ali nešto povučenije i bliže sredini terena. Nakon što je njegov tim na poluvremenu gubio sa 4:1, trener ga je izvukao iz igre protiv snažnog protivnika. Pred početak sezone dres Freiburga zamijenio onim Augsburga i na 23 utakmice postigao 7 golova u Bundesligi.

Smail Prevljak: (Eupen 4:4 Oostende) Prevljak nakon što je zatresao mrežu Royale Uniona, ovoga puta pogodio i protiv Oostendea u remiju svoje ekipe. U igru je upao u 55. minuti, a u listu strijelaca se upisao samo 4 minute kasnije.

Nemanja Bilbija: (Igman 0:3 Zrinjski) – Godinama najbolji fudbaler Premijer lige BiH nastavio sa sjajnim partijama u dresu Plemića. Ovoga puta za Zrinjski igrao do 80. minute, a u 73. postigao gol za 0:2. Već 15. gol ove sezone u dresu Zrinjskog.

Edin Džeko: (Spezia 2:1 Inter) – Nerazzuri doživjeli šokantan poraz od Spezije, a Dijamant igrao posljednjih 25 minuta. Najbolji bh. fudbaler već 10 mečeva ne zna za pogodak, a to svakako nisu dobre vijesti za selektora Hadžibegića. Ipak, Džekino iskustvo i kvalitet će biti od velikog značaja za naš tim u predstojećim mečevima.

U okviru prve dvije utakmice Kvalifikacija za Euro, BiH će dočekati Island, te gostovati Slovacima.

Susret sa Islandom igra se u Zenici 23. marta, dok je meč sa Slovačkom tri dana poslije u Bratislavi.