Nastavlja se rapsodija Danske, Dolberg, Maehle i Braitwaite za četvrtfinale EP

Nogomet 26. jun 202119:54 > 19:56 0 komentara
REUTERS/Koen Van Weel

Fudbaleri Danske prvi su četvrtfinalisti Evropskog prvenstva u fudbalu. Oni su u prvom duelu 1/8 finala savladali Wales rezultatom 4:0.

Ekipa koju predvodi selektor Hjulmand bila je konkretniji protivnik u duelu koji se odigrao na Cruyff Areni u Amsterdamu, a očekivano – gledali smo jako tvrd susret u kojem su nominalni gosti izvojevali pobjedu koja im je zagarantovala duel sa boljim iz susreta Nizozemska – Češka Republika.

U prvom poluvremenu ove utakmice prave prilike za postizanje gola mogle su se izbrojati na prste jedne ruke, a možda i najbolju imao je Gareth Bale u 10. minuti, ali je njegov udarac iz neposredne blizine otišao pored gola.

Danci su u suštini lako dolazili do šesnaesterca, no posljednjeg pasa za potencijalni gol nije bilo. Ipak, najbolji igrač ovog meča Kasper Dolberg je u 28. minuti izveo pravu majstoriju poslije pasa Damsgaarda i pogodio za 1:0.

Igra se do okončanja prvog dijela odvijala između dva šesnaesterca, a na pauzu su Danci otišli zadovoljniji. Mogli su i do 2:0 u sudijskoj nadoknadi, ali je udarac Maelea zaustavio Ward.

Četiri minuta nakon povratka sa odmora – nova velika radost za Dance. Ponovo je Kasper Dolberg bio u glavnoj ulozi nakon što je bio najbliži jednoj odbijenoj lopti – koju je pospremio u gol za dvostruko vodstvo.

Wales, koji je bio u evidentnom šoku, uopće nije uspjevao povezati svoje redove i napraviti neki konkretniji napad kojim bi ugrozili gol Schmeichela, a njihovi protivnici su odlično zbili redove i skoro pa bez poteškoća branili sve nalete protivnika.

S druge strane, Danska je čekala evenutalnu grešku i kontranapad kojim bi još više povećali svoje vodstvo. Blizu tome su bili u 66. miniuti, kada je Jensen pokušao iznenaditi golmana Walesa – međutim efektan pokušaj iskosa sa linije 16 metara je prošao tik pored stative.

Kako je susret odmicao kraju, Wales se sve više branio, a Danska napadala – stoga je bilo jasno da će u ovom susretu teško doći do nekog preokreta.

Pet minuta do kraja susreta Danska je imala kolosalnu šansu za 3:0, ali “bilijarski udarci” iz peterca Walesa nisu završili u mrežu. Prvo je pokušao Cornelius glavom nakon dobrog ubačaka, a onda je Braithwaite dva puta pokušao dati gol, no bez uspjeha. Ipak, samo dva minuta kasnije, u 88 minuti, Joakim Maehle, koji blista na ovom prvenstvu, postigao je prekrasan gol iz akcije koja je počela iz auta.

Jesnen je centrirao i pronašao Maehlea u šesnaestercu, koji prvo prima loptu, a potom dribla stopera Walesa i lijevom nogom pogađa desni gornji ugao Walesa.

U sudijskoj nadoknadi je Danska došla i do četvrtog gola, a nakon još jedne timske akcije loptu je u mrežu poslao Braithwaite.

Završeno je 4:0, a Danska je tako postala prvi četvrtfinalista Evropskog prvenstva u fudbalu.

Evropsko prvenstvo u fudbalu nastavlja se u 21:00 sat, kada svoj meč igraju Italija i Austrija na Wembleyju.