Prvo crveni za De Ligta, pa potpuni raspad igre: Češka poslala Nizozemsku kući

Nogomet 27. jun 202119:54 > 19:56 0 komentara
REUTERS/Attila Kisbenedek

Reprezentacije Nizozemske i Češke odigrale su svoj meč osmine finala Evropskog prvenstva na Puškaš Areni u Budimpešti, a prolaz dalje obezbijedila je ekipa Češke, pobjedom rezultatom 2:0.

Susret koji je odlučen u drugom poluvremenu većinu vremena je kontrolisala ekipa Češke, dok Nizozemci nisu bili ni blizu igara koje su prikazali u grupnoj fazi.

Prvo poluvrijeme obilježio je obostrani oprez. Ekipe su stvarale određene poluprilike, ali bez nekih ozbiljnijih napada i šansi gdje su se golmani morali istaknuti.

Najbolju priliku imao je Patrick van Aanholt u nadoknadi prvog dijela meča.

U nastavku su Oranje krenule nešto ofanzivnije, a nakon šanse Malena iz 52. minute djelovalo je kao da ćemo vidjeti mnogo više od ekipe koja uvijek važi za jednog od favorita na velikim takmičenjima.

Česi su uspjeli u potpunosti neutralizovati Depaya i Wijnaludima, a ključni momenat meča se desio u 53. minuti. Tada je Matthijs de Ligt neoprezno igrao rukom na ivici kaznenog prostora. Sudac mu je prvo pokazao žuti karton, a nakon VAR provjere i crveni.

Upravo od tog momenta Nizozemska “prestaje da postoji” na terenu stadiona u Budimpešti.

Trebalo je 13 minuta nakon tog kartona da Češka dođe do gola. Imali su nekoliko napada, prije nego su “unovčili” terensku nadmoć.

Heroj ove pobjede bit će sigurno Holes koji je u 68. minuti pogodio nakon jedne gužve, a isti igrač je asistirao Schicku u 80. za 2:0.

Ekipa koju s klupe predvodi Frank de Boer apsolutno ništa nije uspjela uraditi u napadu, te će tako nakon prve runde knock-out faze otići kući.

Dokaz koliko je Nizozemska bila nemoćna je činjenica da za 90 minuta nisu uputili niti jedan udarac u okvir gola.

Od ranije je poznato da će pobjednik ovog duela ići na megdan Danskoj u četvrtfinalu.

Od 21:00 sat na programu je susret Belgija – Portugal na Evropskom prvenstvu.