Senegal posljednji polufinalist AFCON-a

Nogomet 30. jan 202222:40 0 komentara
REUTERS/Mohamed Abd El Ghany

Nogometaši Senegala posljednji su putnici u polufinale afričkog Kupa nacija koji se održava u Kamerunu.

Senegal je mjesto među četiri najbolje afričke reprezentacije izborio pobjedom protiv Ekvatorijalne Gvineje s 3:1.

Strijelci za Senegal bili su Famara Diedhiou (28), Cheikhou Kouyate (68) i Bouna Sarr (79), dok je pogodak u poraženoj ekipi zabio Jannick Buyla (57).

Senegal, koji je na posljednjem Kupu nacija 2019. stigao do finala u kojem je izgubio od Alžira, će novo finale loviti 2. veljače protiv Burkine Faso koja je u subotu porazila Tunis sa 1-0.

Niti Senegal niti Burkina Faso nemaju niti jedan afrički naslov. Senegal je dva puta poražen u finalima (2002, 2019), a Burkina Faso jednom (2013).

U drugom polufinalu dan kasnije snage će odmjeriti domaćin Kamerun i Egipat.

Egipat je u nedjelju nakon produžetaka pobijedio Maroko s 2:1, dok je domaćin kontinentalnog prvenstva u subotu pobijedio Gambiju sa 2:0.

Junak egipatske pobjede bio je napadač Liverpoola Mohamed Salah koji je postigao pogodak i upisao asistenciju.

Maroko, kojeg vodi BiH stručnjak Vahid Halilhodžić, je poveo već u šestoj minuti golom Sofianea Boufala iz jedanaesterca. Do kraja poluvremena obranili su prednost, no u 53. minuti je Salah izjednačio.

Maroko je u 82. minuti imao sjajnu priliku za novu prednost, Nayef Aguerd je pucao glavom, no golman Gabaski je bio spremena odbivši loptu u okvir gola.

U regularnom dijelu više nije bilo golova, odluka o pobjedniku pala je u produžetku, a strijelac odlučujućeg pogotka bio je veznjak Aston Ville Trezeguet u 100. minuti na Salahovu asistenciju.