Sevilla sedmi put prvak Evropa lige: Mancini tragičar Rome

Nogomet 01. jun 202300:04 0 komentara
REUTERS/John Sibley

Fudbaleri Rome i Seville odigrali su nevjerovatno finale Evropa lige. Tokom regularnih 90 minuta bilo je 1:1. Glavni sudija produžio je utakmicu sa ukupno 27 minuta, tražili su penale i jedni i drugi, odlučivao je VAR i Taylor. Roma je pogodila prečku u zadnjim minutama. Na kraju nakon penala trofej ide sedmi put u Sevillu. Bosanskohercegovački reprezentativac Benjamin Tahirović nije ulazio u igru za Romu.

Prvo poluvrijeme

Morali smo čekati deset minuta da bi vidjeli izglednu šansu u velikom finalu durgog po jačini UEFA-inog takmičenja.

Akciju Rome poveo je Paulo Dybala. Argentinac sjajno progirava Celika na desnoj strani, koji uočava samog Spinazzolu na rubu kaznenog prostora. Talijan šutira, ali golman Seville brani udarac koji je išao po sredini gola.

REUTERS/Marton Monus
REUTERS/Bernadett Szabo
REUTERS/Marko Djurica
REUTERS/Annegret Hilse

Igrala se 32. minuta meča, kada su igrači Rome tražili penal od sudije Anthonyja Talyora. Tammy Abraham je oboren u kaznenom prostoru nakon što ga je defanzivac Seville neporezno nogom udario u glavu. Engleski sudija je uz pomoć VAR tehnologije odlučio da neće biti kaznenog udarca.

Tok susreta Sevilla 2 – 1 Roma: Španci nakon velike drame stižu do titule

Tri minute kasnije povela je Vučica. Dybala je lijepo primio sjajno dodavanje od Gianluce Mancinija i sa nekoliko metara na efektan način prevario Bonoa za 1:0.

Blijeda igra šesterostrukih osvajača Evropa lige, ali onda su se probudili. Španci nisu uputili nijedan udarac na gol u skoro 40 minuta igre, a onda su krenuli u ofanzivu.

En Nesyri je dočekao dobar centaršut sa lijeve strane i šutirao, ali bez problema za Patricija u 38. minuti meča.

Novu priliku za Andalužane kreirao je Rakitić. Odlično je ubacio iz kornera, a na drugoj stativi Fernando ne uspijeva bolje zahvatiti loptu i ona odlazi preko gola.

Čak sedam minuta izgubljenog vremena nadoknadio je Taylor. Veliku šansu za izjednačenje imao je Ivan Rakitić, ali topovski udarac lijevom nogom sa dvadesetak metara zaustavila je stativa. Mourinhovi fudbaleri preživjeli su u finišu meča i otišli na odmor sa minimalnom prednošću.

Drugo poluvrijeme

Drugo poluvrijeme nije moglo početi bolje za Mendilibarov tim. Deset minuta u drugom dijelu, trebalo je Sevilli da na semaforu piše 1:1. Navas je ubacio sa desne strane oštru loptu, En Nesyiri ne uspijeva uputiti udarac, a lopta pogađa Mancinija i nesretno se odbija u mrežu Rome za poravnanje.

Oporavila se Roma desetak minuta kasnije, Pellegrini je ubacio iz slobodnog udarca, lopta se odbila do Ibaneza koji loše šutira i odlazi pored gola.

Posljednjih 15 minuta donijelo je pravu dramu. Ocampos je oboren u šesnaestercu Rome, a sudija Taylor pokazao je na bijelu tačku. Međutim nakon provjere VAR tehnologije donio je odluku da penala neće biti.

Ubrzo je i italijanska ekipa tražila jedanaesterac. Lopta je udarila Fernanda u ruku u kaznenom prostoru, no Taylor je odlučio kako penala neće biti, ni na drugoj strani.

Samo 60 sekundi kasnije Roma je mogla povesti. Pellegrini je lijepo proigrao Belottija iz slobodnog udarca koji sam izlazi na Bonoa, no golman Seville brani šut napadača rimske ekipe.

Šest minuta produženo je i drugo poluvrijeme, nakon kojih nije bilo pobjednika i otišlo se u produžetke.

Produžeci i penali

Petnaest minuta u nastavku nije priredilo ništa spektakularno navijačima na Puškaš Areni. Stekao se dojam da obje ekipe žele odbraniti svoj gol i igrali su dosta oprezno.

Drugi produžetak otvorio je Nemanja Gudelj snažnim udarcem sa distance, koji nije ugrozio gol Patricija.

Sudija iz Engleske produžio je i produžetke 12 minuta. Prvo poluvrijeme nadoknadio je sedam, drugo šest minuta, a prvi produžetak dvije. Ukupno se igralo sudijske nadoknade na meču 27 minuta.

Defanzivac Rome, Smallig pogodio je preču u posljednjim sekundama drugog produžetka.

Odlučivali su na kraju penali.

Prvi jedanaesterac izvela je Sevilla. Ocampos bio je siguran realizator. Prvu seriju za Romu šutirao je Cristante i pogodio.

Drugu seriju Lamela samopouzdano matira Patricija. A Manciniju udarac brani Bono.

Hladni Ivan Rakitić potvrdio je odbranjeni penal i donio nedostižnu prednost Sevilli, a Ibanez promašuje treći penal za Romu.

Montiel je pogodio za veliko slavlje Seville, tek nakon povovljenog jedanaesterca. Zanimljivo Argentinac je pogodio i penal za titulu prvaka Argentine u Kataru.

Momčad iz Andaluzije definitivno je kraljica Evropa lige, jer u sedam finala ovog takmičenja, svih sedam puta izašli su kao pobjednici.