Silva lansirao moćni City u finale Lige prvaka! Real nemoćan na Etihadu

REUTERS/Molly Darlington

Fudbaleri Manchester Cityja razbili su Real Madrid na Etihadu 4:0 i ostvarili plasman sa ukupnih 5:1 u veliko finale Lige prvaka.

REUTERS/Carl Recine
Action Images via Reuters/Jason Cairnduff

Pepa Guardiola postavio je svoju ekipu agresivno od samog starta i “Građani” su “Kraljevima” pokazali ko je gazda na Etihadu.

Prijetio je u dva navrata Erling Haaland. Norvežanin, ali je u oba navrata kao pobjednik izašao Thibaut Courtois.

Prvo u 13. minutu, Norveežanin je šutirao glavom u dobro postavljenog Belgijanca. Druga šansa osam minuta kasnije. Haaland je šutirao puno bolje u stranu, ali Courtois se nije dao prevariti.

UŽIVO City 3-0 Real: Kraljevski tim potučen do koljena

Ipak kapitulirao je u nastavku meča. Stones je odigrao povratnu za Walkera, ovaj dodao odmah do De Bruynea, koji asistira Bernardu Silvi, a Portugalac neodbranjivim udarcem matira golmana Real Madrida.

Dvanaest minuta kasnije, Madriđani su prvi put ozbiljno zaprijeti i dalekometni šut Kroosa završava na prečki Cityja. Doduše, Ederson je odbranio vrhovima prstiju i spriječio izjednačenje.

Već u narednom napadu Ilkay Gundogan opasno šutira, međutim ispriječila se odbrana Reala.

Novi udarac za Carla Ancelottija i ekipu uslijedio je samo minutu kasnije. Akciju je započeo Grealish, dodao do Gundogana, koji ulazi hrabro pred gol Madrida, šutira, a lopta pada na glavu Bernarda Silve. Fudbaler Manchestera sa puno osjećaja lobuje Alabu na golu i baca 14 puta prvaka Evrope na koljena.

Potpuna dominacija Cityja nakon prvih 45 minuta i više nego zasluženo vodstvo.

Tražio su aktuleni prvaci Evrope povratak u susret, a pokušao je iz slobodnog udarca David Alaba, ipak njegov jako dobar udarac pod prečku osujetio je odlični Ederson.

Tačku na vrhunsku i odlučnu utakmicu Pepovih Građana stavio je autogolom Militao u 76. minuti. Slobodnjak je izveo De Bruyne, loptu je zahvatio Akanji, a onda je Militao skrenuo loptu u mreži i prevario svog golmana.

Nisu odustajali gosti. Najprije je Benzema nakon sjajnog napada njegove ekipe šutirao sa desne strane, njegov udarac u padu zaustavio Ederson. Nakon toga lopta došla do Lucasa Vasqueza koji šutira sa nekih 15 metar, ali Brazilac još jednom sjajno interveniše.

Konačnih 4:0 postavio je Alvarez, samo nekoliko sekundi nakon što je ušao u igru zamijenivši Haalanda.

City do sada ima samo jedan evropski trofej, i to Kup pobjednika kupova 1970. U Ligi prvaka tri puta je stigao do polufinala, a jednom izborto nastup u finalu u sezoni 2020/21.

Prvi finalista Inter u utorak je eliminisao gradskog rivala Milan s ukupnih 3:0. Inter će jurišati na svoju četvrtu titulu nakon 1964., 1965. i 2010. godine.

Finalni susret igret će se 10. juna u Istanbulu.