Škotska srušila Furiju nakon 39 godina, Švicarska ostvarila ubjedljiv trijumf

Nogomet 28. mar 202322:50 0 komentara
REUTERS/Russell Cheyne

U derbiju Grupe A kvalifikacija za EURO 2024. Škotska je na Hampden Parku savladala Španiju 2:0.

Poslije skoro četiri decenije Škotska je pobijedila Crvenu furiju. Te 1984. pobijeđena je Španija, također na tlu Škotske u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, a evo Furija je sada ponovo poklekla u kvalifikacijama za kontinentalni šampionat.

Junak Škotske, baš kao i prije tri dana protiv Kipra, bio je vezista Manchester Uniteda Scott McTominay. Momak kojem je rekordna sezona 2020/21. kada su golovi u pitanju (osam) postigao je samo u tri dana čak četiri gola. Po dva Kipru i sada Španiji.

Action Images via Reuters/Lee Smith

Presudio je Crvenoj furiji pogocima u sedmom i 51. minutu. Na taj način Škotska je startovala u kvalifikacijama na najbolji mogući način sa obje pobede i maksimalnih šest bodova.

Što se tiče De La Fuentea, jasno je da je tek na početku „revolucije“ i ako je nekada dobro doživjeti poraz u kvalifikacijama, to je svakako sam početak na terenu direktnog konkurenta.

U Grupi I Švicarska i Rumunija izdvojile su se sa maksimalnih šest bodova. Švicarci su drugu pobjedu zabilježili na svom terenu protiv Izraela 3:0 golovima Vargasa, Amdounija i Widmera.

REUTERS/Denis Balibouse

Dok je Rumunija pobijedila Belorusiju također kod kuće 2:1. Golove su postigli Stanciju u 17. i Burca u 19. minutu, dok je jedini gol za Bjelorusiju djelo Morozova u 86. minutu.

Do prvog boda došla je Andora, koja je u Prištini odigrala 1:1 protiv selekcije Kosova. Gol za vrijedan bod postigao je Berto Rosas u 61. minutu.