Slovačka – BiH: Međusobni omjer, strijelci, i ko je još uvijek tu…

NFS BiH

Fudbalski Zmajevi danas peti put igraju protiv selekcije Slovačke. U nastavku pogledajte ishode prethodna četiri susreta.

U peti meč sa Slovacima kroz našu fudbalsku historiju, fudbaleri Bosne i Hercegovine kreću sa pozitivnim omjerom. U četiri prethodna susreta Slovačka nas je uspjela pobijediti samo jednom.

Prvi put smo mačeve ukrstili 21. juna 2001. godine. Igrao se “Merdeka Tournament”, međunarodni prijateljski turnir, a reprezentacija Bosne i Hercegovine je sa A2 selekcijom uspjela prevladati rezultatom 1:0 autogolom Milana Jambora u 68. minuti utakmice.

Drugi susret ove dvije selekcije odigran je 17. novembra 2010. godine, a ta utakmica također je bila prijateljskog karaktera. Ovaj put bilo je mnogo više golova. Naša selekcija pobijedila je rezultatom 2:3. Poveli su Slovaci na samom startu golom Sebe u 3. minuti, da bi izjednačio Medunjanin u 28.. Miralem Pjanić doveo je BiH u privremeno vodstvo u 50. minuti, a pobjedu potvrdio Edin Džeko deset minuta kasnije. Slovaci su uspjeli samo ublažiti poraz golom Grajciara u 63. minuti.

Treći međusobni susret Zmajeva i Slovačke ne pamtimo po dobrom. Bio je to 6. septembar 2013. i bile su to kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Brazilu, a grotlo Bilinog polja nije bilo dovoljno da se Slovaci predvođeni Martinom Škrtelomi Marekom Hamšikom zaustave, te smo golom Viktora Pečovskog poraženi sa minimalnih 0:1.

NFS BiH

Posljednji put kada smo sa Slovacima ukrstili koplja bilo je to u istim kvalifikacijama za SP u Brazilu 10. septembra 2013. godine. I ova utakmica počela je loše. Hamšik je pred kraj prvog poluvremena doveo Slovake u vodstvo, ali je reprezentacija BiH preokrenula u drugom dijelu golovima Bičakčića u 70. i Izeta Hajrovića u 78. minuti.