Španija preživjela Norvešku u velikoj drami, Danska nemilosrdna prema Mađarima

Nogomet 25. jan 202320:27 0 komentara
REUTERS/Aleksandra Szmigiel

Prvi polufinalisti Svjetskog prvenstva u rukometu su Danska i Španija. Danska je pobijedila ubedljivo Mađarsku 40:23, dok je Španija poslije velike borbe i dva produžetka izbacila Norvešku .

Aktuelni svjetski šampion nije ostavio ni gram nade Mađarima da bi mogli do velikog iznenađenja. Od samog početka Danci su krenuli nemilosrdno da bombarduju gol ekipe, koja se spletom raznih okolnosti, uz puno sreće uopšte našla u među osam najboljih. Na kraju, potpuno zaslužena ubjedljiva pobjeda Danske 40:23.

Kod pobednika najefikasniji je bio Mathias Gidsel sa devet golova. Pytlick je meč završio sa sedam, a Kirkelokke sa šest golova. Na drugoj strani Richard Bodo je bio najefikasniji sa šest golova, jedan manje postigao je Mate Lekai.

TT News Agency via REUTERS

Danska će u polufinalu igrati protiv Španije. Što samo po sebi nije neko čudo, ali poslije 60 minuta između Crvene furije i Norveške vjerovatno se svako pitao kako je moguće da su Španci preživjeli. Očekivano bila je to neizvjesna utakmica. Međutim, Norvežani su došli u samom finišu do dva gola prednosti – 24:22. Ipak, Španci su se vratili i došli do izjednačenja.

Ali to nije bilo jedino iskušenje. Ono naredno je bilo još teže. Norvežani su imali jako dug napad i uspjeli su konačno, minut prije kraja, da ga realizuju i dođu do vodstva. U narednom napadu Alex Dujshebaev je došao u poziciju da šutira sa šest metara. Doduše baš iskosa, što je golman Norveške Bergerud skinuo i Norveška je imala dobijenu situaciju. Loptu u rukama 20 sekundi do kraja.

A onda se dogodilo nešto nevjerovatno. Španci su pokušali da nateraju Norvežane da brzo rješavaju napad, a to su mogli samo ako im dopuste laku poziciju da šutiraju. Međutim, Norvežani nisu željeli da krenu naprijed, što su sudije odmah sankcionisale pasivnim napadom i dodijelili loptu Špancima negdje oko polovine terena. Lopta je momentalno došla do Danijela Dujshebaev, koji je bio siguran i doneo Furiji izjednačenje 25:25, za produžetak.

Morala su da se igraju dva produžetka, od ukupno 20 minuta. Nijedna ekipa nije uspjela da odnese prevagu sve do posljednjeg minuta. Onda je Danijel Dujshebaev ponovo postigao izuzetno bitan gol, ovog puta za vodstvo 35:34. Norvežani su imali napad za izjednačenje, lopta je došla do Bjornsena, koji je imao 8/8 sa krila. Međutim, ovog puta sjajna intervencija De Vargasa, čija odbrana je bila vrijedna čudesnog plasmana u polufinale.

Kod Španaca najefikasniji bio je Alex Dujshebaev sa osam golova, jedan manje postigao je Fernandes, a Alexov brat Daniel Dujshebaev pogodio je četiri puta, od toga dva puta u odlučujućim trenucima. Treba i apostrofirati De Vargasa sa 16 odbrana. Na drugoj strani tragičar Bjornsen je bio najefikasniji sa devet golova, a Barthold je postigao gol manje.