Valencija srušio Katar i postao najbolji strijelac Ekvadora na SP (VIDEO)

Nogomet 20. nov 202218:59 0 komentara
REUTERS/Kai Pfaffenbach

Fudbaleri Ekvadora savladali su Katar u prvoj utakmici Svjetskog prvenstva u Al Khoru 2:0 na stadionu Al Bayt.

Samo tri minuta ljubitelji širom svijeta čekali su da se zatrese mreža na Mundijalu. Enner Valencia pogodio je mrežu Katara na asistenciju Felixa Toressa. Tome je prethodila i loša rekacija golmana domaćih Saada Al Sheeba, ali je Daniele Orsato poništio gol zbog ofsajd pozicije.

Ipak, pomoći Kataru nije bilo u 16. minuti. Valencia je prošao golmana Al Sheeba, koji ga je srušio u kaznenom prostoru, a italijanski sudija je bez razmišljanja pokazao na bijelu tačku.

Napadač Fenerbahčea u dresu Ekvadora hladnokrvno i bez problema je posalo loptu u jednu, a golmana Katara u drugu stranu, za vodstvo južnoameričke reprezentacije. Gol Valencije pogledajte OVDJE. Prvi put se desilo u historiji SP, da je u prvoj utakmici Mundijala jedan fudbaler postigao gol iz jedanaesterca.

Nova sjajna akcija Ekvadora na isteku pola sata igre. Caicedo je uputio povratni pas na Preicada, koji šalje fenomenalan centaršut na glavu Valencije u šesnaesterac protivnika, a napadač ekvadorske selekcije i po treću put trese mreže Katara. Ovaj put gol je priznat, poslije provjere u VAR sobi. Drugi gol napadača Ekvadora možete pogledati OVDJE.

Prvu pravu priliku selekcija Katara imala je finišu poluvremena, kada je Almoez Ali šutirao pored lijeve stative gola Hernana Galindeza. Katarani nisu imali nijedan šut u okvir gola poslije 45 minuta, a od tri šuta Ekvadora, dva su završila u mreži Katara.

Drugo poluvrijeme utakmice Katar-Ekvador donijelo je nešto mirniju igru. Fudbaleri Kataru nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti ekipi Gustava Alfara.

Otvoreno Svjetsko prvenstvo u Kataru!

Ekvador je mogao do 3:0 u 55. minuti, ali se nije baš najbolje snašao Romario Ibarra.

Dvostruki strijelac na meču Enner Valencia napustio je igru u 77. minuti, kada ga je zamijenio Jose Adoni Cifuentes. Žalio se Valencia na povredu i u toku prvog dijela meča, pa se svi nadaju u taboru Ekvadoraca da će njihvo napadač biti spreman za nastavak grupne faze.

Valencia je tako postao najbolji strijelac Ekvadora na prvenstvima svijeta svih vremena, jer sada sa ova dva pogotka ima šest golova na prvom mjestu liste strijelaca.

Mogao je do gola Katar u 86. minuti. Boualem Khoukhi poslao je sjajnu loptu sa katarske polovine i pronašao Mohammed Muntarija koji je odlično šutirao, ali bio je malo neprecizan i lopta je otišla tik iznad prečke golmana Galindeza.

Druga utakmica grupe A igra se sutra od 17 sati u kojoj se sastaju Senegal i Nizozemska.

Naredni protivnik Ekvadoru biće reprezentacija Nizozemske 25. novembra od 17 sati, a istog dana od 14:00 sastaju se Katar i Senegal. Četiri dana kasnije (29.11.2022.) na programu se mečevi trećeg kola grupe A: Nizozemska-Katar i Senegal-Ekvador. Mečevi su na programu od 16 sati.