Završena bajka hrabrih Marokanaca: Francuska u finalu Mundijala!

Nogomet 14. dec 202221:54 0 komentara
REUTERS/Kai Pfaffenbach

Fudableri aktulenih prvaka svijeta imat će priliku odbraniti naslov osvojen prije četiri godine u Rusiji. Ekipa Didiera Deschampsa pobijedila je Maroko u polufinalu Mundijala u Kataru 2:0 i tako zakazala veliko finale protiv Argentine.

Svega četiri minute i 40 sekundi bilo je potrebno aktuelnim prvacima svijeta da steknu prednost u polufinalu. Akcija je krenula od Varana. Stoper Trikolora uposlio je Griezmanna, ovaj poslao povratnu za Mbappea. Napadač PSG-a prvo je promašio loptu, a onda su njegov šut izblokirali Marokanci. Lopta se odbila do Thea Hernandeza, koji lijepo pogađa za 1:0. Kompletnu akciju i gol pogledajte OVDJE.

Bio je to tek drugi gol koji su primili fudbaleri afričke selekcije na šampionatu u Kataru. Prvi put je Bounou kapitulirao u grupnoj fazi, nakon autogola Nayefa Aguerda protiv Kanade.

Ujedno gol defanzivca Francuske je i najbrži u polufinalima Mundijala od 1958. godine. Tada je Brazil poveo u finalu upravo protiv Francuza, a strijelac je bio Vava u 2. minuti.

VEZANA VIJEST:

Odgovorili su izabranici Walida Regraguija kontranapadom u 17. minuti. Povukao je loptu Sofiane Boufal, odigrao sjajno na stranu za Ziyecha, ali se prva zvijezda Maroka nije se snašla i lopta je otišla pored gola.

Već u narednom napadu u dinamičnog susreta, mogli su “Galski pijetlovi” udvostručiti prednost. Saiss je loše procijenio let lopte, Giroud pobjegao odbrani, šutirao silovito – lopta je završila na stativi.

REUTERS/Molly Darlington
REUTERS/Dylan Martinez
REUTERS/Peter Cziborra
REUTERS/Lee Smith
REUTERS/Carl Recine
REUTERS/Fabrizio Bensch

“Lavovi Atlasa” nisu odustajali. Nastavili su napadati. Hakimijev pokušav sa 25 metara nije ugrozio gol Llorisa. Izblokirao ga je Konate. Prijetio je i Ounahi, ali njegov udarac završio je pored francuskog gola.

Prvi šuti karton sudija César Arturo Ramos pokazao je na isteku 27. minutu Sofianeu Boufalu, nakon duela sa strijelcem vodećeg gola.

Ekipa Didiera Deschampsa propustila je dvije velike prilike u 36. minutu. Pobjegao je najprije Kylian Mbappe odbrani Maroka nakon dodavanja Tchouamenija. Njegov udarac je  zaustavio Bonou. Lopta se odbila Tchouameniju, koji je odlično uposlio Girouda, koji se našao u mat poziciji, ali je njegov šut otišao pored stative.

Završnica prvog poluvremena donijela je pravu dramu. Korner su izveli Marokanci, intervenisala je defanzivna linija Francuske, lopte je dočekao na makazice Jawad El Yamiq, ali stativa spašava Llorisa i Francuze.

Izdržali su sve napade reprezentativci Francuske i pritisak Maroka, tako da je ostalo 1:0 nakon 45 minuta igre. Marokanci su imali posjed lopte u prvom dijelu 56% u odnosu na 44% Francuza. Više šuteva je imala Francuska 9 u odnosu na 5 marokanskih. Izjednačeno je bilo u okvir gola 2:2.

Francuska u nastavku prva prijeti. Mbappe je iskoristio svoju brzinu, pobjegao po strani Amrabatu, zatim ga je stigao fudbaler Maroka i startovao po stajnoj nozi napadača Trikolora. Sudija iz Meksika nije vidio prekršaj i opasnost po Maroko je prošla.

Odgovorili su ubrzo Marokanci. Ubacio je Attiat loptu sa strane za En Nesyrija, ali je Kounde pravovremeno intervenisao. Nakon toga je šutirao Boufal, a lopta otišla pored gola. Stezali su marokanski fudbaleri i dalje, ali koncentrisana je bila odbrana prvaka svijeta.

Dosta čvrsta utakmica u nastavku, oprezni su bili fudbaleri obje reprezentacije i nije bilo uzbuđenja.

REUTERS/Hannah Mckay

Abderrazak Hamdallah “slomio” je sa nekoliko nezgodnih driblinga Koundea, ali je nakon toga veoma loše šutirao i lopta otišla pored gola Llorisa.

Snovi hrabrih Marokanca srušeni su u 79. minuti. Randal Kolo Muani samo nekoliko sekundi nakon što je zamijenio Dembelea pogađa mrežu Bounoua. Prije toga odbrana Maroka je izblokirala šut Mbappea, a lopta se nakon toga odbila do 24-godišnjeg Francuza. Gol napadača Frankfurta pogledajte OVDJE.

Pokušavali su fudbaleri Maroka da dođu do počasnog gola u sudijskoj nadoknadi, ali je ostalo 2:0 nakon velike gužve u petercu Francuske. Kounde je intervenisao sa gol linije.

Protivnik Francuske u velikom finalu u nedjelju 18. decembra biće selekcija Argentine od 16 sati na Lusail stadionu. Trikolori traže odbranu naslova, a Gaučosi će pokušati postati prvaci svijeta prvi put poslije 36 godina čekanja. Hrvatska i Maroko odigraće utakmicu za treće mjesto u subotu u istom terminu.