Odbojkašice BiH izborile plasman na Evropsko prvenstvo (FOTO)

Ostali sportovi 15. maj 202121:09 > 22:14 2 komentara
N1

Odbojkašice reprezentacije Bosne i Hercegovine fantastičnom pobjedom nad reprezentacijom Latvije ostvarile su historijski uspjeh i plasirale se na svoje prvo Evropsko prvenstvo ikada.

Naša reprezentacija savladala je Latviju rezultatom 3:0 i tako kolo prije kraja matematički osigurala nastup na najboljoj evropskoj smotri.

Nakon male nesigurnosti u prvom setu, uzrokovane velikom važnošću ovog meča, naše najbolje odbojkašice riješile su prvu dionicu igre u svoju korist rezultatom 25:20.

Nakon toga naše odbojkašice zaigrale su još bolje predvođene kapitenkom Edinom Begić i Anđelkom Radišković, Begić je u napadu bila nezaustavljiva, a ostale reprezentativke u odbrani su većinu situacija rješavale u svoju korist, te su naše djevojke drugi set osvojile rezultatom 25:15.

Dominacija naših odbojkašica nastavila se i u trećem setu, a na samom startu imali smo prednost od 9:4. Prednost je u nastavku samo rasla tako da je rezultat sredinom seta iznosila 18:9, a do kraja su Zmajice rutinski završile posao sa 25:13 za veliko slavlje i historijski plasman na Evropsko prvenstvo.

Zanimljivo, meč u Zenici je posmatrala najbolja odbojkašica Evrope Tijana Bošković, inače sestra naše reprezentativke Dajane Bošković, koja večeras, kao ni sinoć protiv Češke nije zaigrala zbog povrede leđa. Tijana Bošković je Edini Begić uručila nagradu za MVP-ja meča između BiH i Latvije.

Bosna i Hercegovina se tako, kao druga u grupi, plasirala na Evropsko prvenstvo. Na tabeli bolje od naših reprezentativki samo su odbojkašice Češke Republike sa maksimalnim brojem bodova, a iza BiH ostale su Slovenija i Latvija.

Evropsko prvenstvo za odbojkašice igra se od 18. augusta do 4. septembra u Srbiji, Bugarskoj, Hrvatskoj i Rumuniji.