Četvrtfinale u Kataru: Poljaci poslali Hrvate kući

EPA

Vrlo tvrda i nervozna utakmica četvrtfinala, gdje su Poljaci ipak imali neke mirnije završnice i bolje organizirane napade, na kraju i sjajnog golmana te zasluženo idu u polufinale. Hrvatska je imala svoje prilike u nastavku, čak i plus 3 i napad, no odlični Szmal i hrvatska dekoncentracija su koštali izabranike Slavka Goluže ulaska u polufinale.

Hrvatska nakon dugo vremena nije ušla u polufinale jednog velikog natjecanja, Poljaci su bili bolji te zasluženo idu među 4 najbolje reprezentacije.

Nakon 14 minuta tvrde utakmice kako se i očekivalo s odličnim 6-0 odbranama, Hrvati dolaze do vodstva 4-2. Dozvolili su tek 2 gola u 14 minuta, i iako su imali problema s realizacijom, pogocima Čupića, Bičanića, Horvata (7m) i Gojuna, rade prednost, ali i dobijaju prvo isključenje (Kopljar)…

S čovjekom više, i nakon time outa, Poljaci rade seriju 3-0, te vode 5-4, no Zlatko Horvat daje gol za 5-5. Potom opet par hrvatskih pogrešaka, i 2 uzastopna gola Poljaka za 7-5. Duvnjak sasvim zaustavljen u tim trenucima.

Goluža je dosta rotirao u napadu, uveo Karačića, Sliškovića i Musu. Poljska je tokom prvog dijela imala u par navrata i 3 gola prednosti, ali su se Hrvati golovima Sliškovića, Muse i Kopljara vratili na 10-10 nakon 27 minuta igre. Povratkom Duvnjaka na teren Hrvatska opet ne uspijeva završiti napade u finišu poluvremena, a Poljaci to kažnjavaju, postižu dva gola te odlaze s prednošću 12-10 na odmor. Tek 3 odbrane Mirka Alilovića, s druge strane jedna više Slawomira Szmala.

Hrvatska s Ivićem na golu ulazi u 2. poluvrijeme, ali i s novim, briljantnim Duvnjakom, koji s 4 uzastopna gola dovodi Hrvatsku u vodstvo. Imaju 15-13, Poljaci su zabili prvi gol u 2. poluvremenu tek nakon 6 minuta igre. Duvnjak još jednom za prvih +3 Hrvatske na utakmici, 17-14. Hrvati ne koriste napad za 18-14, primaju gol i isključenje te se Poljaci vraćaju. U zadnjih 15 minuta Hrvati ulaze s golom prednosti.

Hrvatska počinje griješiti u napadu, Szmal brani Stepančiću, Poljaci vode 19-18. Hrvatska se vraća, no i Poljaci su ponovno tu, kao i protiv Švedske dokazuju da imaju mirnoću u završnici, te se do 22-22 igraju gol za gol. I tu Hrvatska počinje nekontolirano igrati, uvukla se nervoza, razbranio se i Szmal (11 odbrana na kraju) i Poljaci stižu do 24-22 te čuvaju tu prednost do kraja za polufinale, koje su sasvim zaslužili.