Skandidavci odlučuju o svjetskom prvaku

Ostali sportovi 25. jan 201922:12 > 22:13
REUTERS/Fabian Bimmer

U finalu ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva za rukometaše igrat će Danska i Norveška, nakon što su u prvom polufinalu u petak u Hamburgu Danci deklasirali branitelje naslova Francuze sa 38-30 (21-15), u drugom polufinalu su Norvežani uspjeli nadigrati domaćine Nijemce sa 31-25 (14-12).

Norvežani su do drugog uzastopnog nastupa u finalu SP-a stigli sjajnom napadačkom predstavom svoje vanjske linije koja je bila prebrza za njemačke obrambene igrače. Nakon što su preuzeli kontrolu rezultata sredinom prvog poluvremena, u 20. minuti su prvi put poveli sa dva gola prednosti (9-7), Norvežani više nisu dopustili Njemačkoj preokret.

Fantastični Sagosen i Myrhol odveli su Norvešku do 19-15 u 37. minuti, a nakon toga se Nijemci nisu uspjeli primaknuti na manje od dva razlike. Wiede je nešto više od tri minute prije kraja iz protunapada smanjio na 27-25, no posljednja četiri gola na utakmici postigli su Norvežani za na kraju uvjerljivih 31-25.

Magnus Rod je sa sedam golova bio najefikasniji u sastavu Norveške Sander Sagosen i Bjarte Myrhol su dodali po šest, dok su Uwe Gensheimer sa sedam i Fabian Bohm sa šest pogodaka predvodili Njemačku.

Aktualni olimpijski pobjednici Danci su predvođeni sjajnim Mikkelom Hansenom Danci su odigrali fantastično prvo poluvrijeme, poglavito u napadu te su u prvih 30 minuta postigli čak 21 pogodak. Danska je iz minute u minutu povećavala svoju prednost, u 7. minuti je bilo 6-3, u 14. 9-5, u 20. 13-8, a 23. prvi maksimalnih plus šest (16-10) s koliko se i otišlo na odmor. U drugom poluvremenu Danska prednost je rasla sve do najvećih 10 razlike (30-20) u 44. minuti da bi Francuzi u samoj završnici ublažili poraz. Šest minuta prije kraja bilo je 34-28, no Francuska ustvari niti u jednom trenutku nije zaprijetila preokretom.

Hansen je postigao čak 12 golova za Dansku dok je Kentin Mahe s osam pogodaka bio najefikasniji kod Francuske.

Danska i Norveška već su se susrele na ovom SP, u prvom krugu natjecanja u skupinama 17. siječnja u Herningu bolja je bila Danska sa 30-26.

Finalni susret između Danska i Norveške igrat će se u nedjelju od 17.30 sati u Herningu, dok će Francuska i Njemačka također u nedjelju u Herningu od 14.30 sati igrati za broncu.

U subotu su u Herningu na programu dvoboji za poredak, od 17.30 sati Egipat i Španjolska će igrati za sedmo mjesto, dok će Hrvatska i Švedska od 20.30 sati igrati za peto mjesto.

N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook|Instagram i UŽIVO na ovom linku.