Breza – kolijevka bh. odbojke: Završetak izgradnje dvorane čeka se već 21 godinu

Ostali sportovi 04. sep 202119:27 0 komentara

Utakmicom Srbija - Italija večeras završava Evropsko prvenstvo za žene u odbojci. Međutim, odbojkaški klubovi iz Bosne i Hercegovine u bivšoj Jugoslaviji igrali su zapaženu ulogu.

ŽOK “Breza” nekada “Partizan”, može se pohvaliti titulom juniorskih prvakinja i seniorskih viceprvakinja bivše države. Danas ovaj sport preživljava zahvaljujući samo enutzijastima. A odbojkašice čekaju na završetak izgradnje sportske dvorane već 21 godinu.

Najbolji uspjeh

Prvi ženski odbojkaški klub u Brezi osnovao je Ivica Turbić 1960. godine, tada igrač i trener muške ekipe, kada su gotovo sve članice rukometnog kluba DTV “Partizan” prešlu u ženski odbojkaški klub istoimenog naziva. Juniorke Breze 1966. postale su prvakinje Jugoslavije pobjedivši vršnjakinje iz Poreča. Šest godina kasnije seniorke su napravile senzaciju. Postale su viceprvakinje Jugoslavije izgubivši u finalu kupa od “Kleka” iz Zrenjanina. “Malene” su tada zavoljeli svi istinski ljubitelje jugoslovenske odbojke.

“U to vrijeme on je bio novinar i pratio je sve naše utakmice – Rešad Mamela. On nam je dao taj naziv “Malene”, rekla je Gabrijela Hrvat Jurkić, bivša odbojkašica ŽOK “Breza” i bivša reprezentativka Jugoslavije u odbojci.

“Ovo je ekipa Breze koja je postigla najbolji uspjeh. Tad smo bile vicešampionke Jugoslavije. Ovu sliku posebno čuvam i posebno mi je draga”, navela je Ina Bartula, bivša odbojkašica ŽOK “Breza” (1966.- 1978.)

“Moja prva utakmica bila je na Kalemegdanu. To mi je baš ostalo u sjećanju. Imala sam 14 godina. Tada nije bilo dvorana, vani se igralo i toga se vrlo često sjetim”, kazala je Zlatica Veljak – Škrobo, bivša odbojkašica ŽOK “Breza” (1966.- 1986.).

Brezanke su predstavile Bosnu i Hercegovinu na CEV kupu 1995 i prije potpisivanja Daytona.

“Mi smo ovdje znali trenirati i počne granatiranje, pa sakrivanje. I sada možete misliti, prvo idemo u Italiju, mjesec dana smo bile na pripremama. Dobile smo novu Kappinu opremu, oduševljene smo bile, jer smo igrale u dotrajaloj opremi. Kada smo se pojavile tamo svi su gledali kako smo lijepo obučene. Bio je zaista veliki ponoso tada predstavljati državu”, kazala je Stela Vrljičak, bivša odbojkašica ŽOK “Breza”.

N1: Niko se nije pretpostavljam od vas obogatio od obojke, čista ljubav?

“Čisto iz ljubavi smo igrale. Nama je bila satisfakcija, kada trener kaže ide ta i ta igračica, to je za mene nagrada bila. Obišle smo stvarno ex-Jugoslaviju”, odgovorila je Jasna Janković, bivša odbojkašica ŽOK “Breza” (1976.- 1995.)

Nove mlade nade odbojke u Brezi imaju veliku podršku igračica zlatne generacije, bez obzira što ovaj sport jedva egzistira danas.

“One su nama postavile veliki zadatak. Sada, koliko je to dostižno, ne znam, vidjećemo. Pred nama se sada takmičarski dio, do sada smo se trudile, nadam se da će tako i ostati”, navela je Amila Begić, kapitenka ŽOK “Breza”.

“Odbojka za mene predstavlja nešto bez čega svakodnevno ne bi mogla živjeti. Neki na to gledaju kao na sport, a ja kao na način života”, kazala je Lejla Hršumović, odbojkašica ŽOK “Breza”.

Odustati neće

Odbojka još uvijek živi u Brezi najviše zahvaljujući velikom entuzijasti i trener kluba Goran Jankoviću.

“Odobojke će biti uvijek u Brezi. Bez obzira bio Goran ili bilo ko. Breza bez odbojke, nije Breza. Dok je nas starih odbojkaša, biće i ovih mlađih. Gašenja nema”, naveo je Goran Janković, trener ŽOK “Breza”.

Izgradnja sportske dvorane u Brezi počela je 2000. godine. Još nije završena.
Pitali smo Vedada Jusića, načelnika Općine Breza da li normalno da se sportska dvorana, pa i da je najbolja evropska, gradi skoro 21 godinu.

“Naravno da nije normalno”, kazao je.

Novi načelnik Breze navodi da je Općina pomogla klub sa 10.000 KM ove godine, ali i priznaje da to nije dovoljno. Projekat vrijedan 4,5 miliona maraka nije realiziran već četiri načelnička mandata u ovoj općini. Dvorana ako ikada bude otvorena trebala bi imati kapacitet od 3.000 mjesta.

“Do sada je u dvoranu uloženo nekih dva i po miliona konvertibilnih maraka, od čega u posljednjih osam godina nekih 150 hiljada KM. Za završetak je po ovom projektu potrebno nekih dva i po miliona KM”, rekao je Vedad Jusić, načelnik Općine Breza.

Odbojkašice sigurno neće imati dvoranu za trening najmanje dvije godine, riječi su načelnika, ukoliko se kako tvrdi ne desi čudo i dobiju projekte na koje su aplicirali prema stranim ambasadama. Malene i dalje naporno treniraju u dvorani iz prošlog stoljeća i kažu da odustati neće. Bosanskohercegovački odbojku žele vratiti tamo gdje i pripada.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!