Chiefsi field golom do osvete i Super Bowla!

Ostali sportovi 30. jan 202308:32 0 komentara
Jay Biggerstaff-USA TODAY Sports

Kansas City Chiefsi savladali su Cincinnati Bengalse rezultatom 23:20 i tako osvojili titulu u Američkoj nogometnoj konferenciji i izborili plasman u Super Bowl LVII.

Chiefsi će se u borbi za Lombardijev trofej sastati sa Philadelphijom Eaglesima, koji su slavili protiv San Francisco 49ersa, a taj okršaj na programu je 12. veljače u Glendaleu, u Arizoni, uz direktan prijenos na Sport Klubu.

Dvije ekipe su se u posljednjih 13 mjeseci sastale četiri puta, a izabranici Andyja Reeda su došli do prve pobjede i tako se Bengalsima osvetili za poraz u prošlogodišnjem finalu konferencije. Chiefsima će predstojeći Super Bowl biti treći u povijesti, a u prethodna dva su stizali do trofeja – 1970. i 2020. godine. Prije nego što je ustanovljen Super Bowl, ekipa iz Kansas Cityja je osvojila tri titule – 1962, 1966. i 1969. godine.

Veoma uzbudljivo finale AFC-a riješeno je u samoj završnici field golom Harrisona Butkera sa 45 jardi, i to pošto je Joseph Osai napravio veliku glupost i grubo odgurnuo Patricka Mahomesa. Na taj način Chiefsi su pomjereni za 15 jardi, pa je Butker imao znatno lakši posao, ali su prethodno i Bengalsi imali svoju šansu, međutim, imali su agresivan pristup, ostavili su protivniku dovoljno vremena da se probije.

Mahomes je imao 29 kompletiranih dodavanja iz 43 pokušaja za 326 jardi i dva touchdowna, a među njegovim hvatačima se istaknuo Valdes-Scantling sa 116 jardi i touchdown. Na drugoj strani, Burrow je imao 26 uspješnih dodavanja iz 41 pokušaja za 270 jardi i jedan touchdown, ali i dva presječena dodavanja. Nijedan od njegovih hvatača nije imao više od 100 jardi, a Higgins je bio najbolji sa 83 jarda i touchdownom.

Chiefsi su, inače, bili ti koji su vodili, a Bengalsi sustizali razliku, ali su obrane obje ekipe u većini situacija bile veoma dobro u crvenoj zoni, pa su tako viđena po dva touchdowna na obje strane. Domaćin je poveo field golom Butkera, što su  bili jedini poeni u prvoj četvrtini, da bi on povisio na 6:0 na početku drugog perioda. Prvi touchdown viđen je u 11. minuti, kada je Mahomes sjajno pronašao Travisa Kelcea. Do kraja poluvremena McPhersob je bio još jednom precizan, a Chiefsi su vodili 13:6.

Drugo poluvrijeme je donijelo znatno bolju igru Bengalsa, koji su izjednačili poslije pet minuta igre touchdownom Teeja Higginsa. Nešto više od pet minuta kasnije viđen je možda i potez utakmice, kada je Mahomes sjajno pronašao Marquesa Valdes-Scantlinga, i to pošto su suci dali Chiefsima besplatnu akciju time što su poništili njihovu prethodnu na trećem pokušaju za devet jardi. Gosti su se vratili touchdownom Samajea Perineaa, da bi potom uslijedili problematični napadi na obje strane, prije nego što je Butker riješio utakmicu.