Danska prvak svijeta: Pali Francuzi za treće vezano zlato!

Ostali sportovi 29. jan 202322:27 0 komentara
REUTERS/Kacper Pempel

Rukometaši Danske savladali su Francusku 34:29 u finalu Svjetskog prvenstva i tako vezali treće svjetsko zlato što ih čini neprikosnovenim vladarima ovog sporta.

Početak velikog finala donio je seriju 3-0 Danaca, koji su poveli 4-1. Nastavak susreta igralo se gol za gol, a vodstvo izabranika Nikolaja Jacobsena variralo je od tri do četiri gola razlike.

Maksimalnih pet golova prednosti napravili su Danci u prvom poluvremenu protiv Franucuza pri rezultatu 12-7.

Ipak, selekcija Guillaumea Gillea uspjela je zaigrati mnogo bolje i do odlaska na odmor smanjiti prednost Danske na samo minus jedan (16:15).

Stigli su do poravnanja početkom drugog poluvremena rukometaši Francuske, kada je bilo 17-17, ali ponovo su serijom 3-0 igrači Danske otišli na +3 (20:17).

Igrao se brz rukomet u nastavku velikog finala, ali Francuzi nisu mogli doći do preokreta. Danska je imala vodstvo jednog ili dva gola viška.

Igrali su vlasnici zlata na posljednja dva šampionata svijeta sigurno i imali prednost od dva do tri gola i u nastavku.

U posljednjih sedam minuta ušli su sa kapitalom od četiri gola i smiješilo im se treće uzastopno zlato.

Kada je Kevin Moller odbranio udarac Francuza na pet minuta prije kraja kod vodstva Danaca 31:27 bilo je jasno da je zlato u rukama.

Vratili su se osvjači šest svjetskih zlata u život serijom 2-0 (31:29). Ali, više od toga nisu mogli.

Rasmus Lauge predvodio je Dansku sa 10 pogodaka do trećeg vezanog zlata na svjetskim prvenstvima. Simon Pytlick dodao je 9, a Mathias Gidsel je 6 puta pogodio mrežu Francuske. Niclas Landin imao je 8 odbrana, a Moller 3.

Nedim Remili bio je najefikasniji igrač Francuske sa 6 golova. Pratili su ga Mem sa 5 golova i Richardson uz 4. Fabregas, Torunat i Prandi imali su po 3 postignuta pogotka. Golman Francuske Gerard imao je 4 odbrane,a Desbonnet jednu manje.

Danci sada imaju tri osvojene titule prvaka svijeta. Pored toga tri puta su završili kao drugi, a jednom su uzeli i bronzu.

Francuska je najtrofenija sa 6 osvojenih zlata, ali posljednje još 2017. godine. Imaju Trikolori i četiri srebra, te jedno treće mjesto.