ZOI: Švicarac Feuz osvojio zlato u spustu

Ostali sportovi 07. feb 202207:47 0 komentara
REUTERS/Christian Hartmann

Švicarac Beat Feuz olimpijski je šampion u spustu, a do zlatne medalje u Pekingu došao sa vremenom 1:42.69.

Švicarac je osvojio treće olimpijsko odličje, pošto je prije četiri godine osvojio srebro u superveleslalomu i bronzu u spustu.

Iskusni skijaš je dodatno obogatio svoju kolekciju, u kojoj ima i zlato i dvije bronze sa planetarnih šampionata. Također, u spustu je osvajao i mali Kristalni globus u Svjetskom kupu prethodne četiri godine.

Srebro je osvojio Johan Clarey iz Francuske, sa vremenom 1:42.79. Na taj način je ostvario najveći uspjeh u karijeri, pošto je prethodno osvojio srebro na Svjetskom prvenstvu 2019. u Super G-ju. Sa 41 godinom postao je najstariji takmičar koji je osvojio medalju u disciplini alpskog skijanja na Igrama.

Na pobjedničkom postolju našao se još Matthias Mayer. Austrijanac je osvojio treću olimpijsku medalju, nakon dva zlata kojima se okitio u Sochiju i Pyeongchangu.

Među najbržih pet bili su još Kanađanin James Crawford i Norvežanin Aleksander Aamodt Kilde. Slijedili su ih Dominik Paris, Marco Odermatt, Vincent Kreiechmeier, Max Franz i Slovenac Boštjan Kline.

Srpski predstavnik Marko Vukićević nije završio trku, pošto je pao u prvom dijelu staze, i ostao je bez plasmana.