Drugi vezani poraz Nadala: Mladi Australijanac prvi put pobijedio Rafu

Tenis 02. jan 202311:57 1 komentar
DAVID GRAY / AFP

Rafael Nadal vezao je drugi poraz na United Cupu. Poslije trijumfa Britanca Camerona Norrieja protiv drugog tenisera svijeta, španski teniser poražen je nakon dva sata i 45 minuta od predstavnika Australije Alexa De Minaura sa 2:1 u setovima (6:3; 1:6; 5:7).

Prvi set trajao je 47 minuta, a u njemu su viđena tri brejka. Prvo je u petom gemu  servis Nadalu oduzeo De Minaur, ali je Španac odmah uzvratio ri-brejkom. Zatim dobro odservirao, poveo 4:3, a onda napravio još jedan brejk i potvrdio ga na kraju za 6:3.

Drugi set bio je nešto duži. Za 55 minuta Australac je odigrao vrhunski i prepustio drugom teniseru svijeta svega jedan gem. Poveo je Rafa 1:0, a onda se njegova igra raspala i 24. teniser na ATP listi nanizao je 6 gemova sa tri brejka za nevjerovatnih 1:6 i izjednačenje.

Odlučno je Nadal krenuo u odlučujući set i došao do 1:0 u gemovima bez izgubljenog poena. Onda se De Minaur mučio u drugom gemu i poslije velike borbe i gema koji je trajao dosta dugo, stigao do 1:1.

Čekalo se pet gemova na brejk u trećem setu. De Minaur je uspio oduzeti servis Rafi, ali ekpresan odgovor teniser sa Mallorce, koji odmah uzvraća i pravi ri-brejk.

Uslijedila su četiri mirnija gema u kojima su teniseri bili mirni na servisima.

De Minaru je silno želio pobjediti osvajača 22 grand slam titule i uspio je u tome. Prvo je bez izgubljenog poena napravio brejk, a onda ga potvrdio isto tako superiorno bez izgubljenog poena za slavlje u trećem setu.

Bila je to prva pobjeda australskog tenisera protiv Španca. Ranije je Nadal slavio na Wimbledona 3:0, zatim istim rezultatom trijumfovao je Rafa i na Australian Openu, a onda i 2:1 na ATP Cupu, također u Australiji.