Gvozdeni čovjek: Murray uz svitanje zore okrenuo Kokkinakisa

Tenis 19. jan 202318:19 0 komentara
REUTERS/Carl Recine

Spektakularan završetak četvrto dana na Australian Openu. Andy Murray i Thanasi Kokkinakis vodili su boj koji je završen u ranim jutarnjim satima, da bi fantastični Škot obezbijedio pobjedu 3:2.

Meč koji je trajao šest sati završen je bukvalno u zoru, po šest časova po lokalnom vremenu.

Škot je potvrdio da je stvarno gvozdeni čovjek i to bez aluzije na to što ima metalne kukove.

Ne samo da je uspio da odigra još jedan maratonski dug meč u pet setova, već je uspio da nadvisi inspirisanog protivnika nošenog domaćom publikom, vrati se od 0:2 i na kraju pobijedi.

Na kraju je Škot slavio po setovima 4:6, 6:7, 7:6, 6:3, 7:5.

Držao se Andy u prva dva seta, nije bio uopšte loš. Ali Kokkinakis je jednostavno bio sjajan. Igrao je agresivno, pogađao i jednostavno iskusniji rival nije imao šanse protiv njega.

Kada je Australijanac poveo 2:0 u trećem setu, mnogima se učinilo da je sve gotovo i da Murray jednostavno ne može da izdrži još jedan maraton. Ali Škot je to. Jednostavno nije želio da ode sa terena sa bijelom zastavom.

Već u narednom gemu uspio je da, poslije velike borbe i tri propuštene prilike, iskoristi četvrtu brejk loptu i vrati se u set. Međutim, Kokkinakis je osjetio da baš u tim trenucima treba da riješi sve i konačno je napravio brejk u šestom gemu za 4:2. Potom je uspio da odbrani servis i povede 5:2.

Pošto je Murray sigurno odservirao i smanjio na 5:3 Australijanac je stekao priliku da svojim servisom završi duel. Međutim, Murray je napravio brejk i poravnao na 5:5. Još jednom je preživio. Uspio je da uvede meč u taj-brejk, koji je poslije velike borbe dobio 7:5.

Nije Kokkinakis ni tada klonuo duhom. Ali već ga je napustio entuzijazam iz prva tri seta. Murray je četvrti set dobio uz jedna brejk 6:3 i izborio odlučujući peti set. Prvi dramatičniji momenat bio je sedmi gem. Mari je imao tri vezane brejk lopte, a potom i još jednu. Sve je odbranio Kokkinakis i izjednačio na 4:4. Kod 5:5 Murray ponovo ima vezane brejk lopte. Ovog puta dvije i obje je spasio Kokkinakis.

Ali na kraju nije uspio da dobije gem i Murray je ukupno četvrtu brejk loptu u gemu iskoristio da konačno oduzme servis i stekne priliku da servira za meč, skoro dva i po sata pošto je njegov protivnik servirao za prolaz u treće kolo. Murray nije propustio priliku i uspio je, ko zna koji put u karijeri, da pokaže kakav je borac, okrene meč od 0:2 na Gradn slamu i dođe do pobjede.

Rival u narednom kolu bit će mu Roberto Bautista Agut, koji je također dobio meč iako je gubio 2:0.