Grad Sarajevo 2. maja obilježava dva jako bitna datuma u historiji. Na današnji dan 1992. godine odbranjeno je Sarajevo, a na isti datum 1996. godine - fudbal se vratio na Grbavicu.
Naime, te 1996. godine odigran je prvi derbi između Sarajeva i Željezničara na stadionu Grbavica. Gost N1 televizije bio je Bulend Biščević, bivši fudbaler Željezničara i strijelac prvog gola na Grbavici nakon okončanja rata.
Utakmica, rezultatski potpuno nebitna – koliko nosi jaku simboliku i dan danas, glasio je 1:1, a strijelac za poravnanje bio je Dženan Uščuplić, koji nije uspio doći u emisiju Dan uživo uprkos pozivu.
“2. maja 1996. godine sport se vratio u Sarajevo. Bilo je neriješeno, ali to je simbolika. Sve je to bitno za nas koji smo odrasli na Grbavici. Puno lijepog se desilo taj dan na razrušenom stadionu. Toliko ljubavi i želje za sportskim nadmetanjem, i onim iskrenim rivalstvom. Derbi kao derbi – prošao je u ispitivanju snaga”, prisjetio se Biščević.
Teren je bio u jako lošem stanju, neuslovan, a gost N1 ga je uporedio sa ćilimom kojeg su moljci pojeli. Tom meču svjedočilo je 20.000 navijača oba tima.
“Utakmica je bila upitna. Ne znam da li se moglo sve ispuniti. 19. marta smo se vratili na Grbavicu i bilo je kratko vremena da se pripremi sve”, prisjetio se.
Kako rekosmo, Biščević je postigao taj prvi gol na Grbavici.
“Gol ko gol je obilježio moju karijeru. Tu sam ostvario dječački san. Dati gol na Grbavici, prvi poslije rata, na prvoj utakmici protiv Sarajeva. Meni se to ostvarilo. Taj gol će biti zapisan zlatnim slovima, ne samo u mom – nego u fudbalu u BiH i Želje u svakom slučaju”, kazao je.
Interesantno, stadion Grbavica do tog derbija bio je i polje za volontersku akciju. Svi naraštaji Željezničara su radili na tome da se osposobi teren i svlačionice za utakmicu protiv Sarajeva, što je uključivalo i nošenje kanistera vode.
“Teško je sada govoriti o nekim stvarima. Grbavica je gorila. Ja sam odrastao uz taj stadion. Pehari, dokumentacija, sve je koliko-toliko spašeno. Najbolnije je što je Grbavica bila simbol otpora, simbol odbrane grada”.
Njemu je najbitnije bilo to što je FK Željezničar ostao na životu – jer su ga mnogi htjeli da ugase.
“Ponosan sam što smo klub održali na životu. Željo se kao feniks dizao iz svega toga. Prije, u ratu i dan danas kao najbitniji segment u nogometu u BiH”.
Njemu je Željo kako kaže, svjetlo u sivilu.
“Željo nije klub, to je instucija. To je filozofija. Svi mi koji smo vezani za njega – to znamo”, kazao je Biščević koji je za kraj istakao da se nada da njegov bivši tim, kojeg i dan danas podržava – može do titule na koncu ove sezone u BH Telecom Premijer ligi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVOna ovom linku.