Borussija iz Dortmunda je prodala Kristijana Pulišića Chelseaju za 64 miliona eura i time potvrdila da joj niko nije ravan u zaradi od prodaje igrača.
Klub sa Westfalena ima vrlo jasnu politiku, kupiti mladog, talentovanog igrača, za relativno mali novac i ubrzo ga prodati za nekoliko puta veću sumu.
Zahvaljujući ovom načinu poslovanja Borussija je zaradila 400 miliona uvra u proteklih par godina od prodaje igrača.
Prodajom Ousmana Dembelea Barceloni ostvarena je najveća zarada u historiji kluba. Godine 2016. njemački klub je kupio mladog francuskog fudbalera od Rena za 15 miliona eura, da bi ga sljedeće godine prodao katalonskom klubu za 145 miliona eura. Barcelona je tada prodala Neymara Paris Saint Germainu i bila je u potrazi za adekvatnom zamjenom na krilu, tako da nije žalila novac da dovede pravo pojačanje.
Pierre-Emerick Aubameyang prodat je Arsenalu za 63,7 miliona uvra. Gabonac je na Westfalen stigao u ljeto 2013. godine iz Saint Etienne kao zamjena za Roberta Lewandovskog, koji je potpisao za Bayern iz Minhena.
Još jedan veliki transfer desio se 2016. godine kada je Henrikh Mkhitaryan prodat Manchester Unitedu za 42 miliona eura. On je u Borussiju stigao iz Shakhtarja 2013. godine za 13 miliona eura.
Mats Hummels jedan od najboljih njemačkih defanzivaca, prodat je Bayernu 2016. godine za 35 miliona eura.
İlkay Gündoğann se preselio iz Borussije u Manchester City u lejto 2016. godine. Klub sa Etihada je za transfer veziste morao da izdvoji 27 miliona eura.
Što se tiče ostalih igrača klub je od prodaje Sokratisa Papastathopoulosa zaradio 20, od prodaje Matthiasa Gintera 17, Shinjija Kagawe 16, Svena Bendera 15 i Nurija Sahina 10 miliona eura.
Uzimajući u obzir sve ove cifre dolazimo do toga da je Borussija iz Dortmunda prava mašina za pravljenje novca.
N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook|Instagrami UŽIVO na ovom linku.