Upoznajte tim izbjeglica na OI u Riju

Ostali sportovi 06. aug 201612:24 > 12:25
Reuters

Među 11.000 sportista koji ove godine učestvuju u Olimpijskim igrama u Riju nalazi se i Olimpijski tim izbjeglica pod zastavom Međunarodnog olimpijskog komiteta.

Nakon nasilja i sukoba koje su preživjeli u matičnim zemljama Siriji, Demokratskoj Republici Kongo, Južnom Sudanu i Etiopiji spas su pronašli u Belgiji, Njemačkoj, Luksemburgu, Keniji i Brazilu.

Unatoč teškim uslovima života odlučili su da ostvare svije snove, da žive. Držeći se za ruke na Olimpijadi se bore za svih oko 60 miliona izbjeglica u svijetu. Tim izbjeglica se sastoji od deset sportista među kojima se nalaze i četiri žene. Pet dolazi iz Južnog Sudana, po dvoje iz Sirije i Demokratske Republike Kongo i jedan iz Etiopije.

U timu izbjeglica šestero se takmiči u atletici i po dvoje u plivanju i džudu.

Sirijka Yusra Mardini je iz ratom zahvaćene zemlje izbjegla u Tursku. U malom čamcu je sa još 20 osoba ova 18-godišnjakinja pokušala preći u Grčku sanjajući o boljem životu. Na putu prema Grčkoj otkazao je motor na čamcu. Voda je počela ulaziti u čamac pun ljudi. Yusra i njena sestra su bile jedine koje su znale plivati.

Skočile su u Egejsko more i gotovo četiri sata gurale čamac prema obali. Uspjele su i spasile mnoge živote.

Iz Grčke je prešla u Njemačku.

Paulo Amotun Lokoro (24) iz Južnog Sudana iz ratom zahvaćene zemlje otišao je u Keniju. U rodnoj zemlji bio je čoban. U izbjegličkom kampu trčao je bos. Na Olimpijadi će se takmičiti u utrci na 1.500 metara.

I 21-godišnji Yiech Pur Biel dolazi iz Južnog Sudana. I on je 2005. godine napustio domovinu i spas potražio u Keniji. Takmičit će se u utrci na 800 metara, a želi uzeti učešće u svim projektima koji imaju za cilj podršku izbjeglicama.

Još jedna učesnica Olimpijade koja je trčati naučila u izbjegličkom kampu u Keniji je Južnosudanka, 23-godišnja Rose Nathike Lokonyen. Cilj je organizovanje turnira koji će predstavljati mir u svijetu, zajedništvo ljudi ali i na kojem će u Riju predstaviti svoj narod.

Anjelina Nadai Lohalith (21) također dolazi iz Južnog Sudana. Učestvovat će u utrci na 1.500 metara. Još kao šestogodišnjakinja upoznala je rat u svojoj zemlji. Sama je napustila zemlju i otišla u Keniju. Od tada ne zna ništa o svojoj porodici. U Riju se takmiči za svoju porodicu.

I 28-godišnji James Nyang Chiengjiek dolazi iz Južnog Sudana, a takmičit će se u utrci na 400 metara. Sa 13 godina je izbjegao u Keniju jer su ga oružane grupe u njegovoj zemlji primoravale da pristupi miliciji.

Sirijac Rami Anis je na kurs plivanja krenuo sa 14 godina u sirijskom gradu Halepu. Kada je počeo rat u Siriji otišao je do brata u Istanbul. Ovaj 25-godišnjak je uzimao i časove u sportskom klubu Galatasaray. Nakon toga odlazi u Belgiju, a takmičit će se u plivanju u leptir stilu.

Yolande Bukasa Mabika iz Demokratske Republike Kongo (28) zbog sukoba u zemlji kao djevojčica je morala napustiti dom i živjeti u izbjegličkom kampu u prijestolnici Kinšasi. Tu se rodila ljubav prema džudu.

I Popole Misenga (24) dolazi iz Demokratske Republike Kongo. Kao devetogodišnjak primoran je živjeti u izbjegličkom kampu u Kinšasi. Kao i Mabika tu počinje trenirati džudo. Kako je kazao, tu ih je trener ostavljao gladne i zatvorene.

Poručio je da će osvojiti medalju u ime svih izbjeglica.

Etiopćanin Yonas Kinde (36) od sukoba u zemlji pobjegao je u Luksemburg. Tamo je pet godina radio kao vozač taksija. U isto vrijeme pokazivao je veliko interesovanje za trčanje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.