Najbolja bh. biciklistkinja dvadesetjednogodišnja Lejla Tanović, peterostruka državna prvakinja i dvostruka viceprvakinja Balkana napredovala je na UCI listi i sada zauzima 73. mjesto u konkurenciji svih biciklistikinja svijeta.
Ona je proteklog vikenda nastupila na UCI C2 utrci u Mađarskoj gdje je zauzela drugo mjesto i osvojila novih 20 UCI bodova. Pobjedu je odnijela Barbara Benko, profesionalna vozačica Focus tima koja zauzima 25. mjesto na UCI listi.
Kako je u razgovoru za N1 kazala mlada bh. biciklistkinja, nije bilo teško odlučiti se za biciklizam među bezbroj sportova. Uživa i voli, a smatra da je to preduvjet i za uspjeh.
”Bicikl sam kupila mnogo kasnije nego moji vršnjaci, kada sam imala 15 godina i svakodnevno sam ga vozila. Imala sam želju da idem na različita mjesta i da budem u prirodi, a u tom trenutku to sam samo mogla sa biciklom. Općenito je to jedini sport u kojem uživam i kada treniram zaista se osjećam kao da radim nešto što volim i u čemu uživam. Moja je sreća što sam se baš u tom periodu učlanila u Klub Puls i što me počeo trenirati moj trener Amar Njemčević koji mi je pomogao da ostvarim vrhunske rezultate”, ispričala je Lejla Tanović za N1.
Svaki dan treninga je različit i u tome je i posebnost programa treninga koji je njen trener Amar Njemčević sastavio.
”Ustajem veoma rano i nakon doručka sjedam na bicikl. U zavisnosti od perioda sezone radim treninge dužine od 2 do 5 sati. Jako je bitno imati pravilnu ishranu tokom treninga i tokom dana, a veliku ulogu igra naravno i oporavak pa je sve što radim podređeno treningu. Nekada je potrebno da uskladim treninge vremenskim uslovima, a nekada i obavezama koje imam na fakultetu, a to je upravo najizazovniji dio”, kazala je naša sagovornica.
Šta vrhunski biciklisti rade tokom zime?
”Biciklistima je zima najizazovniji dio godine, kako zbog obima treninga tako i zbog vremenskih uslova, Sarajevo nikako nije pogodno za zimske treninge izdržljivosti koji traju od 3 do 5 sati pa zimu najviše provodim u Mostaru i trudim se što više iskoristiti lijepo vrijeme. Nakon završetka sezone mnogo pažnje se ulaže u neke nedostatke koji se primijete tokom sezone, dosta se radi na snazi i izdržljivosti. Zimski treninzi su zapravo najbitniji jer se tada pravi baza za čitavu sezonu i sezona obično bude onoliko dobra koliko se vremena i truda uloži u zimskom periodu”, pojasnila je.
Koja takmičenja nam slijede i kako bi Lejla mogla ući u dvadesetak najboljih?
”Nakon C2 utrke u Mađarskoj trebala sam nastupiti na Svjetskom kupu u Albstadtu. Međutim, nedostatak finansijskih sredstava nas je spriječio da ostvarimo jedan od ciljeva za sezonu. Bez obzira na to što nisam u mogućnosti da nastupim na Svjetskom kupu, nastupit ću na utrkama sa jakom konkurencijom kategorije C1 u Samoboru i C2 u Rogli, a nakon toga ću se fokusirati na Balkansko prvenstvo sa kojeg već ima dvije srebrene medalje te se ove godine nadam zlatu. Plasman u dvadeset najboljih nije uopšte daleko i postoji dosta prostora za osvajanje UCI bodova, pogotovo kada bih nastupila na Svjetskom kupu koji nosi najviše bodova. Sigurna sam da je to neminovno u bliskoj budućnosti naravno ukoliko me posluži zdravlje i zaobiđu povrede”, poručila je Lejla Tanović na kraju razgovora za N1.
Ona je sjajan primjer da se uz naporan rad čak i u, uvjetno rečeno manje popularnim sportovima, može zakucati na vrata svjetskog vrha. A tek joj je 21…
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.