Zapadnoafrička ekonomija bi do kraja godine mogla zbog ebole izgubiti milijarde dolara ukoliko se zaraza ne zaustavi, pokazuju rezultati analize Svjetske banke objavljeni u srijedu u Washingtonu.
Sporo zaustavljanje smrtonosnog virusa u Gvineji, Liberiji i Sierra Leoneu moglo bi dovesti do većeg rasta zaraze u tome području, posebno kroz turizam i trgovinu.
U najgorem slučaju, ekonomski rast u Gvineji mogao bi iduće godine pasti za 2,3 posto, dok bi pad u Sierra Leoneu mogao iznositi 8,9 posto. Najgore bi mogla biti pogođena Liberija, padom od 11,7 posto iduće godine.
“Zaista trebamo pojačati naš odgovor, a ovo nam istraživanje pokazuje da je vrijeme važno”, izjavio je novinarima predsjednik Svjetske banke Jim Yong Kim.
U najboljem slučaju, te bi zemlje trebale “masivno” pojačati svoju reakciju na zarazu kako bi se zaraza zaustavila u slijedećih četiri do šest mjeseci, procjenjuje Svjetska banka.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) tvrdi da je potrebna milijarda dolara kako bi se ograničilo širenje ebole. “Milijardu dolara je nešto što trebamo sada, a moglo bi se jako povećati ukoliko brzo ne odgovorimo”, rekao je Kim.
Sjedinjene Države najavile su u utorak slanje 3.000 vojnika u borbu protiv širenja zaraze.
Sama Svjetska banka obećala je oko 200 miliona dolara pomoći uglavnom za hitne slučajeve u Gvineji, Liberiji i Sierra Leoneu, trima državama koje su najviše pogođene ebolom.