Sve više studenata pridružuje se štrajku glađu u Hong Kongu kako bi izvršili pritisak na vladu da nastavi pregovore sa demonstrantima koji već duže od dva mjeseca zahtijevaju pravo glasa na izborima 2017. godine.
Studenti se priklanjaju Joshui Wongu, aktivisti koji je započeo štrajk, a čiji je nivo šećera u krvi danas snižen toliko da su mu doktori dali kašiku glukoze, prenose lokalni mediji.
“Kritični su drugi i treći dan gladovanja“, rekao je doktor Au Yiu-Kai, šef medicinskog tima koji se brine za zdravlje demonstranata, i dodao da se nakon toga metabolizam ljudskog tijela počinje prilagođavati gladovanju.
Studenti koji su prestali jesti u ponedjeljak, pate od niskog nivoa šećera u krvi, a neki od njih povraćaju, dodao je doktor.
Zakleli su se da će piti samo vodu.
Gloria Cheng Yik-lam, dvadesetogodišnja studentica koja se u srijedu navečer pridružila štrajku, kazala je kako vjeruje da je ovo posljednji napor demonstranata i da mora stati uz njih.
“U suprotnom će prethodna dva mjeseca protestovanja biti uzaludna“, izjavila je Gloria za lokalne medije.
Izvršni šef vrhovnog političkog ureda Hong Konga, Leung Chun-ying, izjavio je na konferenciji za novinare da je štrajk glađu uzaludan.
Otvoreni univerzitet Hong Konga, na kojem studira Joshua Wong, pozvao je studente da okončaju štrajk.
“Univerzitet poziva sve studente da se vrate u obrazovne ustanove što prije i da nastave obavljati svoje aktivnosti u miru“, navodi se u saopćenju Univerziteta.
Demonstracije su počele krajem septembra nakon što je iz Pekinga rečeno da kandidate za izvršnog šefa vrhovnog političkog ureda Hong Konga na izborima 2017. godine prvo mora odobriti propekinški komitet.
Hong Kong je Specijalna administrativna oblast Kine koja formalno-pravno uživa visoki stepen autonomije, ali u praksi sve više potpada pod utjecaj vlasti u Pekingu.
Kinesko rukovodstvo se sredinom 1990-tih godina, tokom pregovora o povratku Hong Konga pod kineski suverenitet, javno obavezalo da poštuje njegovo pravno i političko-ekonomsko uređenje u okviru politike “jedna zemlja – dva sistema”.
Studenti protestuju na ulicama zahtijevajući da im se na sljedećim izborima za gradsku vladu 2017. godine omogući da svojim glasom biraju predsjednika vlade Hong Konga bez uplitanja Pekinga.