Američka obavještajna zajednica suočila se s vrlo neprijatnom situacijom: službenica FBIj-ja je prebjegla u Siriju, pošto se zaljubila u vojnika takozvane Islamske države. CNN ima o tome ekskluzivnu priču.
Bio je poznat u redovima radikalista kao Nijemac, Abu Tala Al Almani, zagriženi pristalica i čovjek zadužen za regrutaciju. Bivši njemački reper bio je u propagandnoj mašini zadužen za distribuciju video klipova kojima se poziva na džihad. Na jednom snimku ponosno drži odsječenu glavu žrtve.
Pravo ime mu je bilo Denis Kuspert, Nijemac po nacionalnosti, koga su američke obavještajne službe označile kao visokoobučenog globalnog teroristu. U oktobru 2015. tridesetdevetogodišnji Kuspert preživio je napad američkih raketa i veruje se da se i dalje nalazi na teritoriji Sirije pod kontrolom takozvane Islamske države.
Ono što do nedavno nije bilo objelodanjeno jeste da je službenica FBI-ja, s pristupom najvećim tajnama otputovala u Siriju i tajno se udala za Kusperta. Tako se udala za teroristu koji je bio njen cilj praćenja.
Prevodilac Daniela Greein slagala je svoje šefove o tome gdje namjerava da ide i upozorila svog supruga Denisa Kasperta o istrazi koja se vodi protiv njega. Green se udala za Kusperta 2014. godine, ali su mediji to saznali tek sada.
Savezni tužilac je optužio bivšu radnicu FBI-ja zbog ugrožavanja nacionalne sigurnosti i bila je osuđena na dvije godine zatvora. Sada je slobodna. Daniela je odbila da govori za CNN jer se boji za sigurnost svoje porodice. Podaci o njenom slučaju nisu više državna tajna. Green je već bila udata kada se udala za poznatog teroristu u Siriji:
„On je pozivao sljedbenike na napade u Evropi. Citiram: Evropa je novo bojno polje, pravite im zasjede i koljite, prolivajte njihovu krv i uzimajte ih za taoce. Ubijajte ih“, navodi George Hale novinar.
Danijela Green je porijeklom iz bivše Čehoslovačke, odrasla je u Njemačkoj i bila je udata za amerčkog vojnika. Studirala je na Univerzitetu Clemson u Južnoj Karolini.
„Ako vam kažem da je radeći na praćenju terorista, postala njihov jatak, da li biste u to povjerovali?“, pitao je novinar CNN-a Drew Griffin profesora Univerziteta Clemenosn Alana Gruba:
„Bio bih zapanjen. To je teško poverovati. Ništa u njenom ponašanju nije upućivalo da bi mogla da krene tim putem. Dakle da bio bih vrlo iznenađen“.
Green je u FBI-ju počela da radi kao prevodilac. Kratko vrijeme posle dolaska u Siriju, napisala je da je pogriješila, da je bila slaba. Žalila se na situaciju među Daešima i bojala se da će ostati jako dugo u zatvoru, ako uspije da se vrati.
Ipak 6. avgusta 2014. ona je napustila Siriju i odmah bila uhapšena. Njen slučaj i pokajanje nikada nisu dobili publicitet i ostali su tajna sve do sada.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.