Oružane snage i budistički monasi nastavljaju napade na muslimane u Arakanu, u Mijanmaru. Pripadnici snaga sigurnosti pale sela muslimana koji su pobjegli od nasilja i masakra nad njima. U napadima je stradao veliki broj muslimana.
Mnoge organizacije za zaštitu ljudskih prava, među kojima se nalazi i Amnesty International, masakre u Arakanu nazivaju genocidom, a osude su stigle iz svih dijelova svijeta.
Uplašeni, gladni, bez krova nad glavom, hiljade Rohingija muslimana napuštaju sjeverni Mijanmar. Primorani su da bježe od nasilja i progonstva koje nad njima vrši tamošnja vlast. Ova grupa stigla je do granice sa Bangladešom. Tamo im nije dozvoljeno ući i nalaze se u “ničijoj zemlji”.
“Ako se vratimo nazad, vojska će nas pobiti. Ubijte nas onda odmah i ovdje ili ispregovarajte da se tamo možemo vratiti“, rekao je Noor Begum.
Na putu do granice još hiljade njih, pod budnim okom vojske. Bangladeš je jedina destinacija u ovim teškim vremenima, njih 400 hiljada već je izbjeglo, ali ta zemlja neće primati još izbjegica, uprkos molbi Ujedinjenih nacija da ih pusti unutar svojih granica. S druge strane, međunarodna zajednica i organizacije za ljudska prava od Mijanmara traži potpuni prekid vatre.
“Primio sam tužne vijesti o progonstvu vjerske manjine, naše braće Rohingija. Želim izjaviti svoju bliskost i zajedno sa vama moliti Boga da ih spasi, da im dobri ljudi pomognu i da potpuno počnu da uživaju svoja ljudska prava“, naveo je papa Franjo.
“Pozivamo vlasti Mijanmara da prekinu nasilje, ubistva i progon vlastitog naroda, Rohingija. Ono ne utječe samo na Rohingije, utiče na cijelu državu. Želimo mirnu regiju i mirnu državu“, kazao je Mohd Azmi.
Civili bježe od novih sukoba između mijanmarske vojske i Rohingija pobunjenika u kojima je poginulo najmanje 109 osoba u posljednjih 48 sati. Pobunjenici nasiljem odgovaraju na godine ugnjetavanja i oduzimanja osnovnih ljudskih prava, ali nasilnom borbom svoj su narod osudili na izbjeglištvo a mijanmarski na tugu i mržnju.
“Tamo više neću živjeti ni za novac ni za suho zlato. Ne ako budem živjela sa muslimanima. Ovaj osjećaj je užasan. I muža sam izgubila. Presjekli su mu grkljan“, komentarisala je Nyo Nyo Win.
Dok međunarodna zajednica sprema odgovor na najnoviju humanitarnu krizu u svijetu, sukobi se nastavljaju, stavljajući sve etničke i vjerske skupine u Mijanmaru u bezizlaznu situaciju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.