Svjetski mediji s pažnjom pratili presudu Ratku Mladiću

Svijet 22. nov 201718:59 > 19:07
N1

Svjetski i regionalni mediji s pažnjom su pratili i prenosili informacije o presudi Ratku Mladiću. U Hagu je bilo prisutno blizu 300 akreditovanih novinara koji su pratili izricanje presude.

Zajednička rečenica naslovnim stranama svjetskih i regionalnih medija bila je – Ratko Mladić kriv za genocid i ratne zločine, osuđen na doživotnu kaznu.

Pomno praćen tok suđenja ali i analiziran profil Ratka Mladića. Na portalu New York Timesa, u podsjećanju na ratna dešavanja za koja je osuđen Ratko Mladić, navodi se:

Najsmrtonosnija godina kampanje bila je 1992, kada je 45.000 ljudi umrlo, nerijetko u svojim domovima, na ulicama ili u koncentracionim logorima. Drugi su poginuli u gotovo četverogodišnjoj opsadi Sarajeva, glavnog grada Bosne i Hercegovine, gdje su snajperi i granate terorizirali stanovnike više od tri godine te u masovnim pogubljenima osam hiljada dječaka i muškaraca muslimana, nakon što su snage Mladića zauzele enklave u Srebrenici pod protekcijom Ujedninjenih nacija”.

S druge strane, u naslovu članka ruskog medija Sputnik, navodi se kako je “Mladić značajno doprinio masakru u Srebrenici.”

Christiane Amanpour, najpoznatija novinarka američke TV mreže CNN, kazala je kako je Ratko Mladić ostao kukavica do zadnje minute jer nije ostao u sudnici da čuje presudu. Dodala je i da je doživotna kazna za Mladića najmanje što su žrtve ovog rata trebale dobiti.

Visoki predstavnik Valentin Inzko je opisao današnju presudu kao izuzetno važan korak u pravcu privođenja pravdi te je dodao:

Nema loših naroda, samo loših pojedinaca. Nadam se da će svi iskoristiti ovu priliku da se još jednom opredijele za proces pomirenja. Pravda sama po sebi ne donosi pomirenje, ali je neophodan prvi korak u potrazi za zajedničkim viđenjem prošlosti i u pronalasku pune istine o događajima iz jula 1995. To viđenje je put ka sigurnoj i mirnoj budućnosti“.

Glasnogovornica EU kazala je kako se ova presuda dotiče nekih od najmračnijih i najtragičnijih događaja u nedavnoj historiji Bosne i Hercegovine.

Ostvarivanje pravde i borba protiv nekažnjivosti najstrašnijih zločina je osnovna ljudska obaveza. Suosjećamo sa preživjelima i onima koji su izgubili svoje najmilije. Iako ne komentarišemo pojedinačne presude, u potpunosti poštujemo odluke MKSJ-a i podržavamo njegov rad. Snažno naglašavamo potrebu za potpunom saradnjom sa MKSJ-om, kao i sa njegovim nasljednikom, Mehanizmom za međunarodne krivične sudove“, istakla je.

Nasmijano lice s početka presude Ratka Mladića na naslovnicama svjetskih medija. Od toga, jaču poruku šalje interes cijelog svijeta za suđenje čovjeku koji je proglašen krivim za ratne zločine, između ostalog genocid u Srebrenici, počinjene na teritoriji Bosne i Hercegovine od 1992. do 1995. godine.