Političku situaciju u Njemačkoj za TNT komentirao je Srećko Matić, novinar Deutsche Wellea.
Kolike su šanse da Njemačka u neko skorije vrijeme dobije vladu?
Šanse su prilično porasle nakon posljednih konzultacija koje je održao savezni predsjednik Frank-Walter Steinmeier. On je na konzultacije pozvao šefove vodećih stranaka: Angelu Mekel i nakon toga Zelene i FDP, a onda je došao i Martin Schulz, a taj posjet je bio ključan. Nakon tog posjeta, prema informacijama koje su došle iz ureda saveznog predsjednika i konferencije za novinare koju je održao Martin Schulz, na pomolu je izgleda, čini mi se poprilično su velike šanse, možda i novo izdanje velike koalicije. Schulz je najavio da će o mogućem ulasku u vladu odlučivati sami članovi SPD-a. Više nije kategorički govorio o tome da odbacije veliku koaliciju, a što je rekao na sami dan izbora 24. rujna i ponovio prije nekoliko dana kad je je propala “Jamajka”. Očito i Martin Schulz već verbalno traži izgovor, možda i opravdaje da SPD uđe u novu, veliku koaliciju. Da li s Martinom Schulzom ili nekim drugim, to tek treba vidjeti. Najavljen je stranački kongres SPD-a na kojem su moguće i promjene na vrhu stranke.
Kako je došlo do promjene u stavovima Martina Schulza?
U Njemačkoj je postalo gotovo pravilo da su nacionalni interesi, kod glavnih vodećih političkih stranaka važniji od vlastitih stranačkih interesa. U interesu stabilnosti Njemačke možda se rade i neki kompromisi. Uvijek se govorilo da je velika koalicija nužno zlo, ali izgleda da su zadnjih godina dobili dojam da je ta velika koalicija u nestabilnim vremenima pravo rješenje za Njemačku, a možda i za Europsku uniju. U ovom slučaju traži se izlaz iz krize, svi su složni da je moguća nestabilost u Njemačkoj, naravno, nije to neka kriza, državna kriza nije na djelu. Njemački ustav prilično jasno definira što će se dogoditi u ovom trenutku i sreća je da je u ovom trenutku na ključnim pozicijama, na poziciji šefa države Frank-Walter Steinmeier, iskusni diplomat, i na poziciji predsjednika Bundestaga Wolfgang Schäuble, iskusni parlamentarac, ljudi koji nadstranački djeluju i u interesu zemlje. I jedan i drugi pozvali su stranačke čelnike na odgovornost, a kada se to dogodi, ni predsjednici stranaka ne žele iznevjeriti birače.
Angela Merkel je nakon konzultacija poručila kako želi sastaviti vladu što prije. Kakva će biti njena pozcija nakon svega?
Ako dođe do velike koalicije, a u ovom trenutku to je najrealnija opcija, puno realnija od novih izbora, koje ne preferira ni Steinmeier, dogodit će se posebna situacija da vladu možda formiraju tri osobe koje su veliki gubitnici izbora; Angela Merkel, koja je izgubila gotovo 10 posto u odnosu na prošle izbore, Horst Seehofer, mnogi u CSU-u jedva čekaju da ga maknu iz vrha stranke, i Martin Schulz, koji je ovim manervrom i pogrešnom igrom oko izbora i koalicije sasjekao granu na kojoj sjedi. Moguće je da tri gubitnika formiraju vladu, ali Nijemcima je to draže nego višemjesečna faza nestabilnosti. Jer, pitanje je i ako se održe novi izbori što će biti. Sve ankete upućuju na to da neće biti većih promjena.
Kako bi sastavljane velike koalicije moglo imati utjecaj na krajnje desni AFD?
Po mojoj osobnoj procjeni, mislim da je Schulz tim potezom a priori nakon propasti “Jamajke” odbio veliku koaliciju i zapravo sam sebi zabio autogol, jer u ovom trenutku i socijaldemokrati imaju veliku povijesnu šansu da u situaciji, u kojoj je Angela Merkel prilično oslabljena, proguraju svoj program, neke velike projekte. Ona možda može biti pragmatična, pa nakon dvije godine možda budu neki novi izbori, možda i bez Angele Merkel koja bi se povukla s čela CDU-a i možda neka sasvim nova konstalacija. A time sam odgovorio na postavljeno pitanje. U tom slučaju bi i desni populisti imali sve manje argumenata, oni su uvijek tvrdili da politički čelnici ne razumiju obične ljude, njihove strahove od imigracije, socijalnih pitanja, stanarine, njege, mirovina i poreznog sustava.