Nikolas Cruz, osumnjičen da je u svoj bivšoj školi u južnoj Floridi, prekjuče ubio 17 učenika i nastavnika, a 15 ranio, najavio je na društvenim mrežama da želi da postane "profesionalni školski ubica". FBI povodom tih prijetnji ništa nije preduzeo. Sada se ponovo u američkim medijima otvara polemika o slobodnoj nabavci i nošenju vatrenog oružja.
Predsjednik Donald Tramp tvrdi je zagovornik prava da svaki američki građanin može da slobodno kupuje oružje. Pošto je na Tvitteru izjavio saučešće porodicama žrtava, učenica Sarah Chadwick mu je uz psovke odgovorila da ne želi njegove molitve, jer one neće popraviti stvar, ali kontrola naoružanja hoće.
Burno su reagovali i protivnici i pristalice kontrole. “Puške se na prvom messtu prave da ubijaju ljude. Ne služe ni za lov, ni za šta drugo. Puške treba da imaju vojska i policija i niko više. Ne devetnaestogodišnjak koji ušeta u prodavnicu i izađe sa puškom”, smatra Richi Wilkins, rođak jednog od ubijenih učenika.
Puška okačena na klin neće povrijediti bilo koga, poručuje, s druge strane, prodavac oružja Mark Warner.
“Možete je napunti mecima i ostaviti na zidu. Nije opasno oružje nego individua koja ima oružje u rukama. Dakle nema svrhe govoriti o opasnom oružju. U Francuskoj za to koriste kamione”, navodi on.
List New Yorker optužuje lobi za prodaju oružja u SAD i republikance, koji ga podržavaju, za najnoviji masakr u školi na Floridi, kao i za sve prošle i buduće masakre. Činjenica da američke škole imaju razrađeni protokol za slučaj da učenik sa automatskom puškom uđe u zgradu prilično je alarmatna, ali što je još gore, takve procedure uopšte ne pomažu.
Nikolas Cruz je upravo iskoristio tu proceduru da bi ubio više đaka. A svi su znali da je problematično dijete.
“Vidjela sam ga jednom u dvorištu sa nečim što je ličilo na vazdušnu pušku. Rekla sam to mami, a poslije sam čula da je ubijao kokoške u susjednom dvorištu. Tada smo zvali policiju i to se nije ponovilo”, prisjeća se kompinica Sofie Speno.
“Krao je komšijama poštu, policija je stalno morala da interveniše. Jednom nam je kola gađao jajima pa se sakrio u grmlje. Uvijek je bio problematičan”, dodaje komšija Brody Speno.
Cruz je poslije zločina pokušao da se izvuče neopažen. Stigao je čak, prije hapšenja, bez griže savjesti da jede u restoranu brze hrane. Njegovi branioci po službenoj dužnosti naglašavaju da je i on žrtva.
“On je slomljeno ljudsko biće, uništeno dijete. Teško mi je zbog porodica žrtava. I gospodin Cruz osjeća bol”, kaže advokatica Melissa McNeal.
Mediji upozoravaju da laka dostupnost oružja predstavlja izazov za labilne ličnosti. Izazov za američko društvo je i tržište od nekoliko desetina milijardi dolara godišnje, koliko građani tamo troše na lično naoružanje.