Osnivač WikiLeaksa Julian Assange uhapšen je u ambasadi Ekvadora u Velikoj Britaniji, saopštila je londonska policija. Američko Ministarstvo pravde saopštilo je da mu prijeti kazna od pet godina zatvora, prenosi Guardian.
Policija je navela da je Assange odveden u pritvor i da će se pojaviti pred sudom “što je prije moguće”.
Kako je navela policija, Assange je uhapšen u vezi sa zahtjevom SAD za njegovim izručenjem.
Vlada Ekvadora objavila je da je kao dio odluke o protjerivanju Juliana Assangea iz svoje ambasade u Londonu, poništila njegovo državljanstvo.
Američko Ministarstvo pravde saopštilo je da mu prijeti kazna od pet godina zatvora, prenosi Guardian.
WATCH: Moment Julian Assange is CARRIED out of the Ecuadorian Embassy in London. pic.twitter.com/OEeqmoksGr
— RT UK (@RTUKnews) April 11, 2019
Policija je navela da je uhapsila Assangea na osnovu naloga londonskog suda od 29. juna 2012. godine, izdatog zbog njegovog nepojavljivanja pred sudom.
Londonska policija navodi da je imala dužnost da izvrši sudski nalog i da je u ekvadorsku ambasadu ušla na poziv ambasadora, pošto je vlada Ekvadora ukinula azil Assangeu.
Da je poziv policiji uputio ambasador Ekvadora potvrdio je i WikiLeaks na Twitteru.
URGENT
Julian Assange did not "walk out of the embassy". The Ecuadorian ambassador invited British police into the embassy and he was immediately arrested.
— WikiLeaks (@wikileaks) April 11, 2019
Odluku o povlačenju azila osnivaču WikiLeaksa saopštio je ranije danas predsjednik Evadora Lenin Moreno. On je u televizijskom obraćanju obrazložio tu odluku i rekao da je Ekvador dobio garanciju od Velike Britanije da Assangea neće izručiti zemlji u kojoj je na snazi smrtna kazna.
“Danas objavljujem da su nepristojno i agresivno ponašanje gospodina Juliana Assangea, kao i neprijateljske i prijeteće deklaracije njegove organizacije upućene protiv Ekvadora, a posebno kršenje međunarodnih sporazuma, doveli situaciju do tačke u kojoj je azil gospodina Assangea neodrživ. Ekvador je donio suverenu odluku da okonča diplomatski azil pružen gospodinu Assangeu 2012. godine”, rekao je Moreno.
Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Jeremy Hunt zahvalio je Vladi Ekvadora na saradnji u hapšenju Assangea.
On je rekao da ne želi da se izjašnjava unaprijed o Assangeovoj krivici, ali i da je neprihvatljivo da neko izbjegava suočavanje sa pravdom toliko godina.
“Niko nije iznad zakona. Julian Assange nije heroj, on je neko ko se godinama krio od istine, i ispravno je da o njegovoj budućnosti odlučuje britanski pravosudni sistem. Ovo što se danas desilo rezultat je godina pažljivog diplomatskog pregovaranja i posebno bih se zahvalio ambasadoru Ekvadora i londonskoj policiji na njihovom radu”, rekao je Hunt.
Hapšenje je komentarisao i čuveni uzbunjivač i nekadašnji programer američke Nacionalne bezbjednosne agencije Edward Snowden. Snowden, koji se takođe nalazi na listi traženih osoba u SAD, i već pet godina je u azilu u Moskvi, oglasio se na svom Twitter nalogu.
“Snimci ambasadora Ekvadora koji u ambasadu poziva tajnu policiju, kako bi iz zgrade izvukli – svidjelo vam se to ili ne – nagrađivanog novinara, završiće u historijskim udžbenicima. Assangeovi kritičari mogu da se raduju, ali ovo je mračan momenat za slobodu govora”, napisao je Snowden.
Images of Ecuador's ambassador inviting the UK's secret police into the embassy to drag a publisher of–like it or not–award-winning journalism out of the building are going to end up in the history books. Assange's critics may cheer, but this is a dark moment for press freedom. https://t.co/ys1AIdh2FP
— Edward Snowden (@Snowden) April 11, 2019
WikiLeaks je nedavno najavio da će Assange biti uhapšen, navodeći da će izgovor biti “INA dokumenti” koji predstavljaju zbirku dokumenata poslatih jednom ekvadorskom parlamentarcu u kojima se ekvadorski predsjednik Lenin Moreno optužuje za korupciju.
Moreno je optužio Assangea da krši dogovor o svom azilu u ambasadi. Ekvador takođe sumnja da je WikiLeaks odgovoran za dijeljenje Morenovih privatnih fotografija na društvenim mrežama.
Assange se sklonio u ambasadu 2012. godine kako bi izbjegao hapšenje i izručenje u Švedsku gdje je optužen za silovanje. Švedsko pravosuđe u međuvremenu je odbacilo prijavu.
On strahuje od izručenja SAD gdje bi mogao biti optužen za objavu hakovanih vladinih dokumenata oko ratova u Afganistanu i Iraku.
Njegov odnos s ambasadom pogoršao se u posljednjih nekoliko godina, a Ekvador mu je prošle godine ukinuo internet.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad