Papa Franjo osudio je napade nazvavši ih "okrutnim nasiljem" i rekao je da je u mislima sa stradalima i njihovim obiteljima.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker rekao je da je “s užasom i tugom primio vijesti o napadima u Šri Lanki” te da je Europska unija spremna “pružiti potporu toj prekrasnoj zemlji”, javlja AFP.
Njemačka vlada je priopćila da je šokirana vijestima o bombaškim napadima u Šri Lanki, prenosi dpa.
“Užasnule su nas vijesti da su kršćani u Šri Lanki napadnuti i ubijeni tijekom misa na Uskrs”, napisao je na Twitteru glasnogovornik kancelarke Angele Merkel. “Žalimo zbog žrtava i molimo se za ozlijeđene i njihove obitelji. Ne smije se dopustiti da pobijede terorizam, vjerska mržnja i nesnošljivost”, dodao je on.
Krizni centar njemačkog ministarstva vanjskih poslova napisao je da je situacija u Šri Lanki nejasna i da pokušava utvrditi ima li stradalih njemačkih državljana u napadima.
Britanska premijerka Theresa May izrazila je duboku sućut Šri Lanki u povodu napada, prenosi BBC.
“Napadi na crkve i hotele u Šri Lanki doista su strašni i upućujem najdublju sućut svima pogođenima. Moramo se držati zajedno kako bi osigurali da više nitko nikada ne mora prakticirati vjeru u strahu”, objavila je ona na Twitteru.
Američki veleposlanik u Šri Lanki tvitao je da je “duboko ožalošćen zbog bezumnih napada” i da je SAD “uz šrilankanski narod u ovom strašnom trenutku”.
Indijski premijer Narendra Modi snažno je osudio napade i rekao da “nema mjesta za takvo barbarstvo u našoj regiji”. Osudama se pridružio afganistanski predsjednik Ašraf Gani.
Indija, sjeverna susjeda Šri Lanke, pažljivo prati situaciju u toj zemlji.
Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu napisao je na Twitteru da su bez obzira na motiv, ti napadi “kukavički, barbarski i hladnokrvni”. “Terorizam nema vjeru, nema naciju, nema geografski položaj.”
Kršćani u većinski budističkoj Šri Lanki
Šri Lanka je većinski budistička zemlja, ali ima i prilično veliki broj kršćana. Po popisu stanovništva iz 2012. godine, kršćani – rimokatolici i drugi – čine 7,1 posto ukupnog stanovništva ili oko 1,5 milijuna ljudi, navodi BBC.
Kršćansko stanovništvo bilo je i prije meta napada, crkve su bile gađane kamenjem ili zapaljene, ali nikada na ovaj način i nikada nije bilo toliko žrtava.
Katolička Crkva podržavala je veliku operaciju protiv droge u zemlji zadnjih tjedana, u sklopu kampanje predsjednika Maithripale Sirisene.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija zaAndroid|iPhone/iPad