Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Ban Ki-moon izrazio je odlučnost da nastavi sa procesom kojim bi se okončala okupacija Palestine, koja traje već pola stoljeća
Govoreći u školi “Ebu Huseyin”, koja je oštećena u posljednim izraelskim napadima na Pojas Gaze, a koja pripada UN-ovom Uredu za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA), Ban Ki-moon je kazao da je UN formirao specijalnu istražnu komisiju u cilju ispitivanja onih koji krše međunarodno pravo, ali i privođenja počinilaca pred lice pravde.
“Odlučan sam da se okonča okupacija Palestine, koja traje već pola stoljeća, da se postigne dugoročan mir te da se uspostavi sigurnost Izraela”, pojasnio je Ban.
Kako je kazao, bit će formirana i komisija koja će ispitati izraelske napade na škole UNRWA-a.
Ban je izrazio žalost zbog ubijene djece, ali i porodica koje su morale napustiti svoje domove usljed izraelskih napada.
“Stidim se pasivnosti međunarodne zajednice. Ohrabrujuće je da se djeca vraćaju u školske klupe. Svijet treba da zaštiti ovu djecu”, poručio je Ki-moon.
Govoreći o raketnim napadima palestinskih grupa Ban je kazao da sve “palestinske grupe, u prvom redu Hamas, trebaju prestati s raketiranjem izraelskih naselja”.
Pojasnio je da je rušenje, građenje pa nakon toga ponovno rušenje je nešto što treba zaustaviti politika. Ban je dodao da je UN uz palestinski narod.
Prema njegovim riječima, izraelski premijer Benyamin Netanyahu obećao je da će izaći ususret kada su u pitanju potrebe naroda Gaze.
Ban je u nedjelju prisustvovao donatorskoj konferenciji za obnovu Gaze, koja je održana u Kairu, a kojoj su prisustvovali predstavnici više od 50 zemalja i međunarodnih organizacija. Konferencija je rezultirala prikupljanjem 5,4 milijardi dolara.
U okviru bliskoistočne turneje, Ban je posjetio Tunis, Libiju i Egipat, a jučer se u Ramallahu i Jerusalemu sastao i sa najvišim zvaničnicima Palestine i Izraela.
Podsjećamo, Izrael je 7. jula započeo zračne napade u Pojasu Gaze, koji su deset dana kasnije prošireni i na kopnenom i artiljerisjkom planu, a okončani su postizanjem primirja nakon 51 dana.
U napadima je, prema dosad poznatim podacima, ubijeno 2.158, a ranjeno više od 11.000 osoba. Tokom napada je u potpunosti devastirano 17.200 kuća, 73 džamije i 24 škole. Više hiljada objekata, pored toga, pretrpjelo je štetu.