Sudska odluka kojom se u Italiji zapravo dekriminalizuje potpomognuto samoubistvo govori o dubokim promjenama u italijanskom društvu uprkos pokušajima Katoličke crkve da i dalje utječe na etičke rasprave.
Zatraživši ipak od parlamenta da donese zakon o tom pitanju, Ustavni sud je u srijedu navečer odlučio da se potpomognuto samoubistvo može proglasiti zakonitim ako se steknu ova tri uvjeta: bolest koja prouzrokuje nepodnošljivu patnju i koja se ne može liječiti, pristanak bolesnika i kontrola državnih vlasti.
U toj zemlji sa snažnom katoličkom tradicijom odluka je historijsko važna jer kazneni zakon u načelu kažnjava “poticanje i pomaganje u samoubistvu” zatvorskom kaznom od pet do 12 godina.
Visoki sud je odlučivao o slučaju čelnika Radikalne stranke – koja zagovara pobačaj i eutanaziju – koji je 2017. odveo u Švicarsku poznatog italijanskog DJ-a, tetraplegičara, radi potpomognutog samoubistva.
“Zbog ovakve odluke Ustavnog suda parlament će morati donijeti zakon”, rekla je Cristina Papa, profesorica na Univerzitetu u Perugiji.
Katolička crkva se pak odlučno protivi ovakvoj odluci. Italijanski kardinal Giovanni Angelo Becciu, pročelnik Kongregacije za proglašenje svetih, upozorava na “opasnost širenja kulture smrti”.
Nadbiskup Chieti-Vasta, Bruno Forte misli da se “izostanak jasnog pozivanja na prigovor savjesti može protumačiti kao obaveza” glede potpomognutog samoubistva. S kršćanskog gledišta, napominje, “to je nedopustivo: život je Božji dar i niko ga nema pravo oduzeti ni pomoći drugome da to učini”.
Najmanje je 4.000 katoličkih liječnika spremno pozvati se na prigovor savjesti ako se budu našli pred takvim zahtjevom, objavila je njihova strukovna udruga.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija zaAndroid|iPhone/iPad