Možda je na pomolu opšti prekid vatre u građanskom ratu koji se u Jemenu vodi uz miješanje stranih sila, izjavio je izaslanik UN za Jemen Martin Griffiths i dodao da je posljednjih 15 dana znatno opalo ranije učestalo uzajamno bombardovanje zaraćenih.
“To je možda znak da se nešto mijenja u Jemenu”, rekao je Grifits i dodao da je tokom 15 dana broj bombardovanja opao za čak 80 posto.
Posljednjih sedmica se događalo da tokom 48 sati nema uopšte napada iz vazduha, što je prvi put od početka rata u Jemenu.
“Mi to nazivamo de-eskalacijom” i to možda predstavlja korak ka “prekidu vatre u Jemenu”, rekao je izaslanik UN.
On je pohvalio sporazum postignut početkom novembra u Rijadu o okončanju sukoba vlasti i separatista.
Sporazum je tada potpisao predsjednik Jemena Abd al-Rab Mansur al-Hadi, koji je u egzilu od 2014. kada je sekta Huti zavladala glavnim gradom Jemena.
Sporazumom se predviđaju povratak predsjednika Hadija i da separatisti rasformiraju svoje snage.
U srijedu je i saudijski kralj Salman također rekao da bi sporazum mogao voditi “širim mirovnim pregovorima”, a oni okončanju sukoba u Jemenu.
Od 2015. godine, Saudijska Arabija predvodi vojnu koaliciju u Jemenu koja se bori protiv pobunjenika Hutija koje podržava Iran, a koji su preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Sanom.
U ratu u Jemenu su poginule desetine hiljada ljudi, većinom civila, po podacima raznih humanitarnih organizacija. Taj rat je doveo do najteže humanitarne krize danas na svijetu, kažu UN.
Ujedinjene nacije koordiniraju više od 250 humanitarnih organizacija u Jemenu za pomoć za više od 13 miliona Jemena.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad