Evropa vidi "svjetlo na kraju tunela", Rusiju brine skok broja oboljelih

Svijet 13. apr 202018:55 > 20:02
Reuters/Susana Vera

U svijetu je od koron avirusa do danas oboljelo više od milion i 850 hiljada ljudi. Preminulo je 115 hiljada, a opravilo se nešto manje od pola miliona. Tri najrizičnije zemlje svijeta su Sjedinjene Američke Države, Španija i Italija.

Najveći porast broja oboljelih u posljednja 24 sata bilježe: Indija, Rusija i Tajland, objavio je CNN.
Vrhunac epidemije još se ne nazire ni u Sjedinjenim Državama gdje se nalazi gotovo trećina ukupno zaraženih na svijetu s više od 560 hiljada pozitivnih na korona virus, i više od 20 hiljada preminulih ljudi.

Predsjednik Donald Trump odbacuje kritike da je njegov odgovor na prijetnju korona virusom kasnio, nazvavši takve tvrdnje “lažnim vijestima” demokrata i medija.

“Priča New York Timesa je lažna kao i te novine. Bio sam kritikovan kada sam zabranio putovanja u Kinu, a to sam napravio puno prije drugih. Sekretar Alex Azar do tog trenutka ništa mi nije sugerisao, a dokument savjetnika za trgovinu Petera Navarra je isti kao i zabrana. Lažne vijesti”, tvrdi Trump.

U Italiji je preminulo 20 hiljada ljudi, a u Španiji je preminulo 17 hiljada. Evropska žarišta ipak posljednjih dana bilježe stagnaciju u porastu broja zaraženih i umrlih, pa je Španija odlučila da dozvoli građevinskim i industrijskim radnicima povratak na posao.

Ali dok je većina radnika na prisilnom odmoru radnici tamošnjeg zdravstveng sistema o odmoru mogu samo da sanjaju.

“Pokušavamo da radimo do krajnjih granica, ali istina je da smo iscrpljeni, jer smo uz pacijente već mjesecima, sa mnogo prekobrojnih sati. Rad u ovoj opremi je vrlo težak. Dan završavamo sa ožiljcima na licu, iscrpljeni i umorni”, kaže španska medicinska sestra Maria Arojo.

Opširnije u prilogu Vladana Alimpijevića.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad