Dok se države vraćaju "u normalu", epidemiolozi upozoravaju – još nije gotovo

Svijet 28. apr 202017:43 > 21:19
Tanjug/AP Photo/Ronald Zak

Njemačka je na dobrom putu da pandemiju COVID-19 stavi pod kontrolu i prema tome smanji kontrolu kretanja i okupljanja ljudi, ali iz instituta Robert Koch, poslije blagog porasta broja u posljednjih nekoliko dana, upozoravaju da vraćanje u normalu mora da ide vrlo oprezno.

Broj novih smrtnih slučajeva u Njemačkoj takođe je visok – između 100 i 300. Poslije prvih relaksacija mjera prije nekoliko dana, kancelarka Angela Merkel upozorila je da koeficijent R0, koji pokazue koliko osoba zarazi jedna bolesna, mora da bude ispod 1 ili će se u suprotnom pandemija vratiti, a s tim i stroge restrikcije.

“Trenutno je stopa prenošenja blizu jedan. Ako dođemo do tačke da jedna osoba zarazi 1,1 osobu, u oktobru nećemo imati dovoljno kreveta na odjeljenjima intezivne njege, a ako skoči na 1,2 onda će zdravstveni sistem kolabirati već u julu. Sada vidite koliko nam je mali manevarski prostor”, rekla je Merkel.

Nemačke zdravstvene vlasti pozvale su stanovništvo da ostane oprezno.

“Nastavimo da sjedimo kod kuće što je više moguće, nastavimo da poštujemo ograničenja i održavamo prosječnu udaljenost od 1,5 metara između nas”, poručuje direktor Instituta “Robert Koch” Lotthar Willer.

Brojke sve više idu u prilog Španiji, koja ima najmanji dnevni rast novooboljelih od početka pandemije. Vlada zato postupno ukida mjere karantina. Popuštanja će, možda, kod nekih biti, ali opuštanja nema – stav je Svjetske zdravstvene organizacije.

“Sa padom broja novih slučajeva u Evropi se ublažavaju restrikcije. Ipak, pozivamo te zemlje da i dalje pronalaze, izoluju, testiraju i liječe sve slučajeve i da prate svaki kontakt, kako bi se osiguralo da ovi trendovi opadanja opstanu.
Ali pandemija je daleko od kraja. Ponavljam, pandemija još nije gotova”, kaže direktor SZO Tedros Adhanom.

Opasnosti od opuštanja svjesni su i u Austriji. Iako vlada dodatno ukida više mjera 1. maja, od građana se očekuje da se ne opuštaju.

“Sada je na svakom od nas da ne budemo suviše samouvereni i da vrlo savesno primjenjujemo preporuke i standarde ponašanja kako bismo zaštitili sebe i druge”, kaže ministar zdravlja Austrije Rudolf Anschober.

Stanje nije tako opušteno u drugim krajevima svijeta. Iza Rusije je najgori dan s gotovo šest i po hiljada novih slučajeva zaraze, a SAD probile su broj od milion zaraženih. Predsjednik Trump krivca i dalje vidi isključivo u Kini.

“Sprovodimo ozbiljnu istragu, jer kao što znate, nismo srećni s Kinom, jer vjerujemo da se ovo moglo zaustaviti u žarištu. Moglo se zaustaviti brzo pa se ne bi proširilo svijetom. Sve ćete znati na vrijeme”, rekao je predsjednik SAD Donald Tramp. 

U Pekingu kao odgovor tvrde da SAD ignorišu činjenice i ponavljaju laži da bi skrenli pažnju sa svoje odgovornosti. I dok se Tramp svađa svakodnevno, svaki treći Amerikanac izgubio je posao ili prihode zbog koronavirusa.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad