Njemačka kancelarka Angela Merkel je u Evropskom parlamentu obrazložila program njemačkog predsjedništva EU i istakla da "treba stremiti napretku za zemlje Zapadnog Balkana kojima treba dati perspektivu ulaska u članstvo".
Kancelarka Merkel je navela da Nemačka, kao predsjedavajući EU, do kraja godine teži pokretanju pregovora o članstvu sa Sjevernom Makedonijom i “u krajnjem slučaju i s Albanijom”, a ponovila je da je bitno i partnerstvo s Afrikom, posebno kad je riječ o pritisku migranata.
Angela Merkel je kazala da Evropska unija mora djelovati odlučno i solidarno, pomažući najviše onim zemljama koje su najteže pogođene posljedicama pandemije korona virusa i posebno istakla važnost usvajanja velikog finansijskog plana podrške od 750 milijardi eura, čemu su bitno doprinijeli Njemačka, Francuska i Evropska komisija, uz pomoć koje će cijela Unija dobiti iz višegodišnjeg budžeta od preko hiljadu milijardi evra.
“Evropskoj uniji je potrebna snažna spoljna i bezbjednosna politika u trenutku kada Evropa i svijet preživljavaju korijenite potrese i promjene”, rekla je njemačka kancelarka i stavila do znanja da je Evropskoj uniji potrebno transatlantsko partnerstvo s Amerikom.
Ali, kako je ukazala Angela Merkel, “riječ je o transatlantskom savezništvu čije su članice evropske zemlje i u kojem one mnogo više moraju računati na sebe same”.
“Svjetski poredak se mijenja nevjerovatnom brzinom i na nama je spoznaja kakvu Evropu želimo, da li je to Evropa sloboda identiteta u razdoblju mondijalizacije”, istakla je ona.
Evropa mora do 2050. godine imati na zakonskoj obavezi utemeljen preobražaj zaštite prirodne sredine, uz prelazak na ekonomiju i energetiku bez zagadjivanja okoline i preduzeća oslonjena na inovacije, dodala je.
Angela Merkel je kao treći prioritet njemačkog predsjedavanja Unijom naglasila temeljit prelazak na digitalnu, numeričku privredu, predočivši da ljudi u Evropi ne smeju nikako da se boje da će time biti žrtvovani milioni radnih mesta, već naprotiv – biće više sigurnosti za cijelu EU.
Njemačka kancelarka je objasnila da se Evropa posljednjih godina suočila s velikom zavisnošću od drugih svjetskih centara kad je riječ o digitalnoj, numeričkoj tehnologiji, a potrebe su naglo porasle.
“Zato je životno važno da Evropa stekne numerički, digitalni suverenitet kad su u pitanju vještačka inteligencija, kvantna fizika… a zato moramo obezbijediti i svoju odbranu od sajber kriminala i kampanja dezinformacija”, stavila je do znanja Angela Merkel.
I, kako je predočila, demokratiji je potrebna istina i otvoren uvid u zbivanja, čime se onemogućavaju i laži i populizam, uključujući sadašnju krizu pandemije korona virusa.