Predsjedništvo Evropskog parlamenta odlučilo je danas da se u dnevni red plenarnog zasijedanja u julu uvrsti prijedlog rezolucije o Srebrenici u kojoj se institucije EU pozivaju da učine sve da se takav zločin više nikad ne ponovi.
Kako je Tanjugu rečeno u kabinetu hrvatskog poslanika Ivana Jakovčiča, inicijatora prijedloga rezolucije, ova odluka još nije formalna jer se zvanični dnevni red utvrđuje neposredno prije sjednice, koja će biti održana od 7. do 9. jula u Strazburu.
U Nacrtu rezolucije, u koji je Tanjug imao uvid, se konstatuje da je Vojska Republike Srpske pod komandom generala Ratka Mladića nakon zauzimanja Srebrenice u julu 1995. grupno streljala više od 8.000 muslimanskih muškaraca i dječaka, dok je oko 30.000 žena i djece protjerano u akciji etničkog čišćenja.
„Ova tragedija, koju je Haški tribunal kvalifikovao kao genocid, odigrala se u zaštićenoj zoni koju su proglasile Ujedinjene nacije, te tako ostaje simbol nemoći međunarodne zajednice da interveniše u sukobima kako bi zaštitila nevine civile“, stoji u tekstu.
Iako Nacrt rezolucije ističe primarnu odgovornost vojnog i civilnog rukovodstva RS, kaže se i da su manjkavosti u procesu odlučivanja u EU i nedostatak istinske zajedničke spoljne i sigurnosne politike odigrale negativnu ulogu u slijedu događaja.
U tekstu se naglašava da Vijeće Evrope, Komisija i zemlje članice moraju da učine sve da se takav zločin nikad ne ponovi, a da prevencija genocida treba da bude među prioritetima evropske politike.
Nacrt rezolucije ističe značaj politike pomirenja i ukazuje na važnu ulogu koju u tome imaju vjerske institucije, mediji i obrazovni sistem.
Na kraju, od Vijeća Evrope i Komisije se traži da na dvadesetogodišnjicu genocida u Srebrenici uputi jasnu poruku svim državama Zapadnog Balkana da imaju evropsku perspektivu i da podrže proces proširenja, između ostalog i kroz regionalnu saradnju.