Rat u Nagorno - Karabahu je nastavljen uprkos ponovo potpisanom primirju. U zoni sukoba u Nagorno-Karabahu boravi ekipa portala Nova rs - novinar Ratko Femić i fotograf Filip Krainčanić.
Reporteri Nova.rs od momenta dolaska u ovaj problematični region na svakom koraku nailazili su na tragove razaranja.
Oni su obišli grad Stepanarket, glavni grada Nagorno-Karabaha, a onda i Martakert, gradić na sjeveroistoku regiona, koji je nekoliko puta bio meta azerbejdžanske artiljerije i dronova.
U Martakertu su ih dočekuju tragovi razaranja.
“Pored glavne ulice nailazimo na raketu grad zabijenu u asfalt. Geleri su ošišali obližnji drvored. Da nije pasa lutalica, Martakert bi bio grad duhova. Ostali su samo stariji muškarci. Oni mlađi su na frontu, a žene i djeca su odavno napustili grad. Ulicom projuri poneki automobil koji ide u Stepanakert. Ovdje se vozi kao na reliju. Ljudi vode računa da što kraće budu mete”, naveli su za portal Nova.rs.
Sergej Balućjan jedan je od rijetkih koji su ostali u ovom sukobu, izgubio je sina i unuka.
“Ono što me razjeda je to što ne mogu da nađem tijelo unuka. Sina sam pronašao i sahranio u porodičnu grobnicu, ali nema mog mezimca. Želim da ga nađem, da ga sahranim kako dolikuje heroju”, izjavio je.
“Putin može da prekine ovo, ako hoće”, odmahnuo je rukom i pokazao na raketu zabijenu u trotoar.
U Martakertu se na meti našlo nekoliko kuća. Dio krova zavalio se na ljuljaške na obližnjem dječijem igralištu. Pavel Danijeljan stoji ispred kuće izbušene gelerima. U svoj rodni grad došao je iz Jerevana gdje živi i radi.
“Došao sam da ostanem i branim svoj dom”, kazao je.
Čak se i bolnica u Martakertu našla na meti projektila. Azerbejdžan tvrdi da je tamo bila vojna baza. Ne može se sa sigurnošću reći da li je u toj zgradi bila vojska, ali rupe od gelera i spaljena vozila na parkingu jasno su svjedočanstvo da je bolnica pogođena.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad