Kina je prikazivala manji broj slučajeva korone od stvarnog, na početku razvoja epidemije. Američki CNN je objavio ekskluzivne dokumente za koji pokazuju značajne propuste Kine na početku epidemije koronavirusa.
Dokumenti koji je objavio anonimni uzbunjivač pokazuju da je Kina prikazivala manje zaraženih i da nije javnost obavijestila o vrhuncu sezone gripa u Hubeiju u decembru prošle godine, što se poklapa s vremenom za koje se sumnja da su se zapravo u Kini pojavili prvi slučajevi koronavirusa.
“Ovaj nedostatak transparentnosti na neki je način doprinjeo krizi”, rekao je viši naučni saradnik za globalno zdravstvo Janžong Huang.
CNN je vjerodostojnost dokumenta, dobijenog iz baze u Vuhanu, verifikovao sa više stručnjaka.
Dokumenta sadrže neka ključna otkrića iz Vuhana. Prvo da neke žrtve nisu bile registrovane. Najgori dan po izvještaju je 17. februar, kada je bilo 196 umrlih, a u objavljenim dokumentima samo 93. U javnim dokumentima, Kina je samo u jednom danu broj zaraženih umanjila za blizu 6.000, prijavljujući zvanično 2.500 obolelih, navodeći druge oboljele i pored jasnih kliničkih simptoma kao sumnjive.
“Da je Kina bila transparentnija i agresivnija u borbi i da je nudila jasne odgovore, to bi uticalo na brzinu širenja virusa u Vuhanu, Kini i možda cijelom svijetu”, smatra profesor sa Univerziteta u Čikagu Dali Jang.
Dokumenti otkrivaju i mogući razlog diskrepancije između pravih i zvaničnih cifara: na početku marta je trebalo čak tri nedjelje da se od pojave simptoma slučaj zaraze potvrdi.
“Čini se da su ovo iznenađujuća otkrića. Za potvrdu je obično potrebno par dana”, dodaje Janžong Huang.
“Danas donosite odluke na na osnovu informacija starih tri nedjelje”, kaže profesor sa Vanderbilt univerziteta Vilijam Šafner.
Zapanjujuće je da dokumenti otkrivaju u Hubeju u to vreme ogroman skok broja oboljelih od gripa. Dvadest puta više oboljelih nego u istom periodu godinu dana ranije.
Stručnjaci ukazuju da je došlo do preopterećenja zdravstvenog sistema sa pacijentima koji su imali iste simptome, i koji su se vodili kao grip, iako nisu imali tipičnu kliničku sliku gripa.
“Jasno je da kineski virusolozi umeju da dijagnostikuju grip, ali retrospektivno se morate zapitati da li je to bila korona”, smatra Šafner.
Dokumenta pokazuju da je vrhunac broja zaraženih od gripa bio u decembru u Vuhanu, ali i u još dva grada u provinciji, čime se postavlja pitanje da li je virus sa životinja na čoveka prešao na pijaci već u decembru.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad