Globalni plan za isporuku vakcine protiv COVID-19 siromašnijim zemljama nalazi se pred "vrlo visokim" rizikom od neuspjeha, što potencijalno ostavlja zemlje s milijardama stanovnika širom svijeta bez vakcine do 2024. godine, pokazuju interni dokumenti.
Program Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) COVAX glavna je svjetska shema za vakcinaciju protiv koronavirusa u zemljama sa siromašnim i srednjim prihodima. Cilj je isporučiti najmanje dvije milijarde doza cjepiva do kraja 2021. godine kako bi se pokrilo 20% najugroženijih ljudi u 91 siromašnoj zemlji, uglavnom u Africi, Aziji i Latinskoj Americi.
No, u internim dokumentima u koje je Reuters imao uvid, predlagači sheme kažu da se ovaj program suočava s nedostatkom sredstava, rizicima opskrbe i složenim ugovornim aranžmanima koji bi mogli onemogućiti postizanje postavljenih ciljeva.
“Rizik od neuspjeha u uspostavljanju uspješnog pogona COVAX vrlo je velik“, piše u internom izvještaju za odbor saveza Gavi, kojeg čine vlade, farmaceutske kompanije, dobrotvorne organizacije i međunarodne organizacije koje organiziraju globalne kampanje vakcinacije. Gavi zajedno sa WHO vodi COVAX program.
Jedan od ovih izvještaja, koji će biti na dnevnom redu sastanka Gavijevog odbora od 15. do 17. decembra, upozorava kako bi neuspjeh ovog programa mogao ostaviti ljude u siromašnim zemljama bez pristupa vakcini protiv COVID-19 do 2024. godine.
Rizik od neuspjeha veći je jer je shema sastavljena vrlo brzo, djelujući na “neistraženom teritoriju”, navodi se u izvještaju.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad