Američku raketu koja je eksplodirala, nedugo nakon lansiranja, pokretala su dva raketna motora proizvedena još u doba Sovjetskog saveza, koja su kasnije obnovljena, otkrili su stručnjaci iz te oblasti.
Motori AJ-26 ukrajinske proizvodnje su se proizvodili još šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog vijeka, a privatna kompanija “Aerojet Rocketdyne” iz Sacramenta u Kaliforniji je posjedovala zalihu tih motora i obnavljala ih za potrebe privatne korporacije “Orbital Sciences”, prenijela je agencija AFP.
Ta korporacija je lansirala sa komercijalnog lansirnog centra u Virginiji raketu “Antares 130”, koja je samo nekoliko sekundi kasnije eksplodirala i tako uništila zalihe i opremu koja je trebala da bude isporučena na Međunarodnu svemirsku stanicu. U toj eksploziji niko nije povrijeđen, ali svjedoci navode da su se zatresle zgrade u prečniku od nekoliko kilometara.
Na web stranici kompanije “Orbital” navode da je raketni motor AJ-26 “komercijalni derivat motora koji je prvobitno bio namijenjen za pogon ruske rakete, koja je trebalo da odvede kosmonaute na Mjesec”. Ta kompanija je 2010. saopćila da će pomenute motore koristiti u svojoj raketi Taurus II zato što oni “ostvaruju veoma visoke performanse u laganom, kompaktnom pakovanju”.
Sovjetski savez je tokom 10 godina uložio 1,3 milijardi dolara u razvoj tih motora i proizvodnju više od 200 primjeraka, saopćio je “Orbital”.
Analitičar: Sličan motor eksplodirao i 1993. godine
Analitičar Marco Cáceres je za AFP rekao da je AJ-26 “moćni motor” koji je dizajniran da transportuje ljude na Mjesec, ali do toga nikad nije došlo. “Oni su još šezdesetih imali problema sa tim motorom i na kraju su prestali da ga proizvode”, dodao je on.
Kompanija “Aerojet” je 1993. počela da radi na modifikaciji dizajna kako bi motor bio pogodan za komercijalno lansiranje raketa. Motori su zatim testirani u postrojenju “Stenis” agencije NASA. Tokom testiranja je u maju 1993. jedan takav motor eksplodirao, ali su zasad zvaničnici odbili da povežu taj incident sa onim koji se dogodio sinoć.
U kompaniji “Orbital Sciences” su pokrenuli istragu kako bi utvrdili uzrok eksplozije rakete, ali zasad nisu objavili nikakve zaključke o tome.