Rusija sa ovih pet "superoružja" nabija kompleks NATO-u

Svijet 10. nov 201521:45 > 21:54
AFP

Iako Sovjetski Savez od 1991. godine više ne postoji moderna Rusija i dalje nastavlja da razvija nova naoružanja, mada je vojna industrija u ovoj zemlji samo sjena one iz komunističkog perioda, ocijenio je list The National Interest.

Ekonomske sankcije i pad vrijednosti nacionalne valute nisu spriječile Rusiju da nastavi sa razvojem novog naoružanja, koje je u određenim područjima prevazišlo ono iz arsenala suparnika. Moskva i dalje ima vanserijske letijelice, oklopna vozila, podmornice i elektronske sisteme.

The National Interest je istakao pet “superoružja” kojima Rusija “nabija kompleks” NATO-u i zapadnim saveznicima.

Lovac T-50 je najvažniji projekat ruske vojske. On podrazumijeva izradu novog stealth aviona pete generacije i zamijenit će postojeće Su-27 i sve “Sukhoieve” varijacije. NATO-ovi stručnjaci su ranije upozorili da T-50 ima daleko veće manevarske sposobnosti od američkog “prvaka” među lovcima F-22 Raptora.

I projekat novog ruskog stealth bombardera PAK-DA zabrinjava zvanični Bruxelles i Washington. O ovom bombarderu nema mnogo informacija, ali ono što je poznato je da će biti iz generacije supersoničnih aviona.

Armata program je također privukao veliku pažnju Sjevernoatlantskog saveza. U okviru programa Armata, trenutno se razrađuju tenkovi, oklopna vozila, artiljerijske baterije, ali i drugi oblici teškog naoružanja koji će biti opremljeni najmodernijim elektronskim sistemima koji do sada nisu korišteni u ruskoj armiji. Specifičnost ovog projekta je što se u njemu, “umjesto da se razrađuje specijalizovanu mašina koja će biti korištena za konkretne zadatke, razrađuje opšta karoserija koja može biti adaptirana za bilo koju namjenu”.

Vojni elektronski sistemi su podjednaki, ako ne i bolji od konkurentskih NATO-ovi i američkih sistema. Kompleks Krasukha-4, iako su u velikoj mjeri njegove mogućnosti preuveličane od Moskve, smatra se “strašnim oružjem” za sve protivničke avione, helikoptere i rakete. Cilj Krasukha-4 nije da elektro-magnetnim talasima obara letjelice, nego da ih čini “slijepim i gluvim”.

Nuklerane podmornice su bile ponos bivšeg SSSR-a pa je taj “trend” nastavila i moderna Rusija. Stručnjaci iz ove zemlje uzeli su u obzir sve nedostatke prethodnih modela kako bi razradili nuklearne podmornice nove generacije. Trenutno ruska vojska razvija dva dodatna modela nuklearnih podmornica koji će zamijeniti dvije stare klase, Oscar i Sierru.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.