Ovo su lažne fotografije na internetu o napadu u Parizu

Svijet 15. nov 201512:55 > 13:39
Snapshot/Twitter

Mnogobrojni korisnici društvenih koriste teroristički napad u Parizu kako bi širili strah i netačne informacije u trenucima emotivnog haosa među Evropljanima.

Tako se na Facebook, Twitter i ostale popularne društvene mreže uglavnom postavljaju fotografije koje korisnici vežu za teroristički napad, a koje nemaju nikakve veze sa onim što se u Parizu dešavalo posljednja dva dana.

Jedna od takvih je i fotografija na kojoj je prikazan muškarac koji u ruci drži tablet, a umjesto kojeg su mu oni koji žele izazvati haos umetnuli Kur'an i označili ga kao jednog od napadača.

https://twitter.com/VegetaMoustache/status/665630798318579712

Drugi primjer manipulacije emocijama građana Francuske pokazuje i objava na Twitter profilu Success Motivation čiji je vlasnik objavio četiri različite fotografije praznih ulica Pariza navodeći jučerašnji datum. Međutim, istina je da su fotogafije snimljene prije nekoliko godina.

https://twitter.com/motivtosuccess/status/665572004385419264

Također, jedan od korisnika Twittera objavio je fotografiju protesta podrške u Njemačkoj narodu Francuske. Međutim, ispostavilo se da je fotografija snimljena prije nekoliko mjeseci i na njoj se nalaze članovi Pegide koji protestuju protiv imigracijske politike Njemačke.

Tokom cijelog haosa u Parizu, pojedinci su objavljivali lažne fotografije unutrašnjosti koncertne dvorane Bataclan odmah nakon terorističkih napada. Srećom, iz Twittera su odmah reagirali i uklonili lažni neprimjereni sadržaj.

Neki su fotografiju s koncerta grupe Eagles of Death Metal iz Dublina predstavljali kao fotografiju snimljenu “nekoliko trenutaka prije napada terorista” u Parizu. Nažalost, i mnogi bh. mediji su nasjeli na ovakav vid propagande.

Mnogi gradovi i zemlje širom svijeta na svojstven način su odali počast ubijenima u terorističkom napadu u Parizu i solidarisali se sa građanima Francuske. Objavljene su i mnogobrojne fotografije zgrada u bojama francuske zastave.

Među tim fotografijama našla se i zgrada Empire State koja nije bila u bojama zastave Francuske. Prva fotografija datira još iz januara ove godine.