Nadzorni organ EU pokrenuo je istragu o ulozi evropske agencije za graničnu i obalsku stražu u operacijama potrage i spašavanja na Mediteranu nakon što se najmanje 500 ljudi utopilo kod obale Grčke prošlog mjeseca kada se njihov brod prevrnuo, javlja Guardian.
Evropski ombudsman Emily O’Reilly otvorila je istragu na vlastitu inicijativu usred kontinuiranih oprečnih izvještaja o onome što su neki opisali kao tragediju koja se mogla spriječiti.
Također je navela da će tražiti više informacija o nedavnom kontroverznom dogovoru između EU i Tunisa o upravljanju granicama, uključujući utjecaj određenih aktivnosti na ljudska prava koje su obuhvaćene sporazumom.
O’Reilly je zatražila da pregleda širok spektar dokumenata Frontexa, uključujući izvještaj o ozbiljnom incidentu koji se odnosi na 14. juni, kada je brod Adriana potonuo kod obale Mesenije. Ona koordinira svoju istragu sa grčkim ombudsmanom Andreasom Pottakisom.
“Dok je uloga grčkih vlasti pod istragom na nacionalnom nivou, uloga Frontexa u operaciji potrage i spašavanja također treba biti razjašnjena. Izvještava se da je u ovom slučaju Frontex upozorio grčke vlasti na prisustvo broda i ponudio pomoć, ali nije jasno šta je još mogao ili trebao učiniti”, rekla je O’Reilly.
Evropska komisija je već pozvala na nezavisnu istragu o nesreći broda Messenia nakon što je internu istragu grčkih vlasti opisala kao neadekvatnu.
Međutim, razmjeri tragedije su također dovele u pitanje ulogu Frontexa u operacijama na Mediteranu. Neki preživjeli navode da je grčka obalska straža izazvala prevrtanje Adriane tako što je vezala konopac za plutajući brod, a zatim krenula punom snagom.
Grčka vlada poriče te optužbe i otvorila je dvije istrage, jednu o krijumčarima koje okrivljuje za katastrofu, a drugu o postupcima grčke obalske straže.
“Tragedija ove veličine zahtijeva od svih uključenih da razmisle o svojim odgovornostima i da javnosti budu jasni ko je odgovoran za ove smrti. Moj ured će se fokusirati na ulogu Frontexa dok pokušavamo da istražimo događaje koji su doveli do prevrtanja čamca i smrti najmanje 500 ljudi”, rekla je O’Reilly.
Prema Frontexu, središnji Mediteran ostaje najaktivnija ruta prema EU, s gotovo 66.000 detekcija koje su prijavile nacionalne vlasti u prvih šest mjeseci 2023., što je 137 posto više u odnosu na 2022. godinu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!